צחצוח שיניים

למרות שאנו מותנים לראות בצחצוח שיניים פעולה שהיא חלק מהטבע האנושי, חשוב להבין שהאדם לא נולד עם מברשת שיניים.
כהוכחה לכך, תמצא שבאזורים נידחים באפריקה ובאוסטרליה, בשבטים נידחים, בקרב אנשים המתבססים על תזונה טבעית  שאינם חשופים למזון ולמשקה התעשייתי ולאורח החיים המודרני עתיר הסוכר, גם הזקנים חיים עם שיניים בריאות לחלוטין, מבלי שראו שיננית או רופא שיניים מימיהם.

אילו גדלנו בתזונה שבה הסוכר מאוזן, למעשה יכולנו גם אנו לחיות עם שיניים בריאות ללא צחצוח, אלא שבדורות האחרונים, ככל שייצור המזון והסוכר הפך להיות תעשייתי, המזון הכיל כמות גדולה יותר של סוכר, הסביבה הפכה רוויה בממתקים נגישים, וצריכת סוכר עלתה לכמויות ולריכוזים גבוהים המפרים תדיר את איזון החומציות שבפה ומעודדים התרבות של חיידקים יוצרי עששת, ולכן השימוש במברשת שיניים ובמשחה הפך להיות חלק חשוב מחיינו.

דרך פחות אלימה ויותר מומלצת לשמירה על ניקיון השיניים, בפרט כאשר רקמת החניכיים במצב קשה, היא באמצעות שימוש בחוט דנטאלי ושטיפת הפה במים.

כל עוד תקפיד שלא להפר את איזון הסוכר בפה, ניקוי זה עשוי להיות מספק – ואף יאפשר לרקמת החניכיים להתחדש ללא הפרעה.
אם אינך נמנה עם חסידי הניקיון מסביב לשעון, ראוי שתדע כי ניקוי הפה בלילה, לפני השינה, חשוב יותר מן הניקוי של הבוקר. זאת, מכיוון שבמהלך השינה בלוטות הרוק אינן פעילות – ומאחר ואיננו בולעים רוק, לחיידקים הניזונים משאריות מזון וסוכרים שנותרו בפה מתאפשרות שעות ארוכות של פעילות ללא הפרעה. החיידקים, התוססים בלילה, גורמים לריח הפה הבלתי-נעים של הבוקר, ובמידה ובמשך הלילה איזון הסוכר היה מופר באופן קיצוני, גם לריקבון בשיניים.

ככלל, צחצוח שיניים במברשת בעלת זיפים קשים אינו מומלץ מכיוון שמשחות השיניים מכילות גבישים מיקרוסקופיים שתפקידם ללטש את השיניים בפעולת הצחצוח היומיומית, וצחצוח מסיבי, במיוחד אם הוא נעשה עם מברשת קשה, גורם לשריטות מיקרוסקופיות ולשחיקה יומיומית מצטברת של האמייל ושל הצמנט, ומכיוון ששכבות אלה אינן משתקמות מעצמן, לאורך שנים, מוך השן עלול להיחשף ולחייב טיפול רפואי.

על מנת למנוע נזק מסוג זה, מומלץ להשתמש במברשת רכה יותר.
אם אתה משתמש במשחת שיניים, כדאי שתדע שכמות גדולה מזו הנראית בתמונה, גורמת להקצפת המשחה בפה, לאי-נוחות בזמן הצחצוח ולבזבוז מיותר. היחידים שמרוויחים משימוש כזה  הם יצרני המשחות, שחלק גדול מהמוצר שלהם לא מנוצל ונזרק לפח, וגורם לכך שאנו קונים שפופרות משחה לעתים תכופות יותר ללא כל הצדקה.

החלק העודף הופך לקצף מלוא הפה, וממילא אינו בא במגע עם השיניים ואינו ממלא תפקיד בשמירה על ניקיונן. ניתן לחסוך בצריכה באופן משמעותי, לצחצח ביעילות וגם ליהנות יותר מהצחצוח, באמצעות שימוש בכמות משחה שאינה מגיעה להקצפה.

tooth brush

עשו לייק לדף שלי בפייסבוק

card_reiki

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *