מזגן – הרס או תועלת…

למרות שמרבית בני-האדם רואים במזגן את אחת ההמצאות הנפלאות של האנושות ומשתמשים בו ללא הפסק מתוך מחשבה שהוא מיטיב עם בריאותם, הרי שבפועל מדובר באחת ההמצאות ההרסניות ביותר של האדם, הגורמת נזק יומיומי עצום לגוף ולסביבה – ומוטב להמעיט להשתמש בה עד כמה שאפשר…

שימוש במזגן מוביל לאיבוד ההתאמה האנרגטית שבין האדם לבין הסביבה, ובעצם מהווים גורם לכך שהאדם בהדרגה הופך להיות חולה וסובל מתופעות כמו הזעת יתר, רגישות לקור, שינויים בלחץ הדם בעקבות שינויי מזג אוויר ובעיות רבות אחרות. ככל שהשימוש מסיבי, מצבו מחמיר, והוא הולך ונעשה תלוי בכלים, מכשירים או תכשירים שונים, על מנת לתפקד. אנו חייבים לשמור על היכולת של הגוף לתפקד בסביבה משתנה שהיא בעלת טווח מדויק של רמות אנרגיה שאליה הוא התפתח במשך עשרות מיליוני שנים, ושהגוף מותאם להתקיים ולתפקד בה בהיבט ההורמונלי.
כל שינוי בתנאי החממה של הסביבה הטבעית, משפיע על איזונים הורמונליים אלו או אחרים בגוף, על כל העשוי להשתמע מכך. לדבר משמעות גדולה במיוחד לאור העובדה שגופנו מופעל על ידי הורמונים בכל ההיבטים, וכתוצאה מהפרת איזונם עלולות להתחולל תופעות רבות ושונות, בין אם בהיבט הנפשי ובין אם בהיבטים הפיזיולוגיים.

לשימוש במיזוג האוויר יש משמעות רבה על שינויי האקלים של כדור הארץ בשנים האחרונות, המסכנים את המשך קיומו של האדם ופוגעים במצבו התפקודי והבריאותי.
מזג אוויר קיצוני גורם לתפקוד לקוי בהיבטים רבים ושונים, כתוצאה מהפרות של איזון האנרגיה בגוף.

שינויים סביבתיים שיוצר האדם במהירות, מביאים לפגיעה ביסודות החממה ולשינויים בעומסי החום של הסביבה אל מעבר לטווח שבו האדם מותאם לתפקד בו ביעילות.

במקרה זה, מצא האדם את התרופה בדמות המזגן, שהיא מכונה שהפכה להיות חלק בלתי נפרד מכל מרחב שבו אנו מתקיימים.

המזגן הוא מכונה, בדומה למכונת הנשמה לחולי ריאות, מכונת דיאליזה לחולי כליות – או כל מכונה אחרת החיונית לתפקודם של סובלים ממחלה זו או אחרת. מבלי שנהיה מודעים לכך, המזגן הפך בהדרגה להיות מכונה אליה אנו מתחברים מרבית שעות היממה, על מנת לחוש בנוחות המעידה על תפקוד תקין של מנגנוני הגוף ולתפקד ביעילות.

אלא שגם כאן, כשם שראוי להפחית ככל האפשר את השימוש בתרופות על מנת לשמר את יכולותיו המופלאות של הגוף, גם מכונות מיזוג האוויר הן גורם שרצוי להימנע ממנו כל זמן שהשימוש בהן אינו חיוני.
בתנאים שמזג האוויר אינו מחייב הפעלת מיזוג אוויר, הימנעות מכך תעשה חסד – הן לגופך והן לסביבה בה אתה מתקיים דרך חיסכון באנרגיה ובזיהום.
למעשה, שימוש לא מושכל במזגן לשם הנוחות, מעצים את הנזק עשרות מונים.

דרך נוספת שבה לשימוש במזגני האוויר יש משמעות רבה על שינויי האקלים של כדור הארץ בשנים האחרונות, היא כמפלט. כל זמן שיש לנו מזגן, איננו חייבים להתמודד עם החום הקיצוני או הקור הקיצוני. כך רמת הדחיפות שלנו לעסוק בנושא פוחתת באופן משמעותי – והנושא הגורלי נותר על אש קטנה, שנוי במחלוקת בהשפעת בעלי הון, בעלי אינטרסים ובעלי כוח.

ככל שאנו משתמשים במזגן, אנו למעשה הולכים ומתנתקים מן המקצב הטבעי של הסביבה, עם זה, גופנו הולך ומאבד את התנגודת לשינויי מזג אויר. מה שעלול בשלב כלשהו לגרום לרגישות יתר לשינויי מזג אויר עד כדי אלרגיה.

כבר היום, לטעמי מוצדק יהיה לשייך חלק גדול ממקרי השפעת ומקרי המוות מסיבוכיה, להיחלשות הגוף כתוצאה משימוש היתר במזגן בעשורים האחרונים.

כמו מונחים ומושגים רבים המשתנים ככל שחולף הזמן בתפיסת עולמנו המעוותת, גם משמעות המונח ‘למות מקור’ משתנה במהירות. שלא כפי שאנו רגילים להתייחס אליו מן העבר, כיום כבר אין הכרח בטמפרטורה נמוכה באופן קיצוני שתביא למוות מתוך קפיאה. בדורנו, המנוון במהירות את מנגנוני ייצור ושימור האנרגיה, גם שינויים קלים במזג האוויר עלולים להעמיד את האדם במצב של סכנה ממשית לשלמותו, לבריאותו ואף לחייו.

משמעות הדבר שטווח הטמפרטורות בו אנו מסוגלים להתקיים במצב שלם (עע – תפקוד תקין בכל המובנים), הולך ומצטמצם. בשלב כלשהו של תהליך הרסני זה, כל חשיפה לשינויי מזג אוויר, טומנת בחובה סיכון להיפגע מטראומות כתוצאה מהתחממות – או לתפקוד לקוי כתוצאה מקריסה או אי ספיקה של מערכות שונות בגוף כתוצאה מהתקררות בטווח של מעלות ספורות…
במצבם המעורער של מנגנוני האנרגיה של האדם בשלב הנוכחי, הירידה ברמת העמידות של הגוף מול שינויים באנרגיה של הסביבה, מהווה סכנה ממשית לתפקודו של האדם ולבריאותו.

משמעות הדבר גדלה במיוחד כאשר מדובר בפעוטות ובילדים, שאינם יכולים להעביר מסרים ברורים בנוגע לצורכיהם, ובמקרים רבים אינם ערים לרגישות הגוף ולמסרים שמעבירה תחושת הקור לתודעתם, והשליטה בהם בנושאי כסות ולבוש אינה תמיד אפשרית, ולכן הם ניזוקים בקלות יתרה.

כאשר הסטטיסטיקה זועקת על אחוז גבוה של תמותת תינוקות באזורים שבהם קיימת מצוקה כלכלית, חלק גדול ממקרי המוות בעריסה וממקרי המוות של פעוטות, ראוי לייחס למוגבלות של הורים מעוטי יכולת לשלם עבור הוצאות חימום הדירה. כאשר חוסכים בהוצאות על שמירת איזון האנרגיה בשלבים הקריטיים של החיים, הברירה הטבעית מכחידה פרטים שאינם מסוגלים להתקיים. ירידת טמפרטורות פתאומית במהלך הלילה, עלולה בנקל לגרום לדום לב, כתוצאה מהתכווצות כלי דם בפריפריה הגורמת לעומס על הלב.
ככל שאנו מודעים לחשיבות של איזון האנרגיה לקיום חיים תקינים, גדלה יכולתנו לקחת אחריות, להגן על עצמנו גם באמצעים שאינם כרוכים בהוצאות כספיות, על מנת להקטין למינימום את האסונות בחיינו ואת הסיכוי שנסבול מנזקים אחרים של הפרת איזון זה.

ניוון והשתבשות מנגנוני ייצור וויסות האנרגיה, מהווים חלק קטן מן המחיר העצום שאנו משלמים באשראי מידלדל של החוזק הגופני שעוד נותר בנו, עבור חטא הבחירה בחיי נוחות – ואף נוחות יתר. מבלי שנהיה מודעים לכך, תנאים נוחים אלו בהווה, עלולים במהירות להשאיר אותנו ברמת עמידות שתהפוך את העתיד הנראה לעין לבלתי נסבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *