מחלת נפש ומחלת רוח

It's only fair to share...Share on Facebook
Facebook
Share on Reddit
Reddit
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

ההבדל בין מחלת רוח למחלת נפש – בקצרה

מאת : איל כהן

הנפש היא מכלול התחושות של האדם. הרוח לעומת זה היא תורת המוסר, מכאן שמחלת נפש היא תוצאה של עיוות של התחושות, בזמן שמחלת רוח היא תוצאה של עיוות מוסרי.

כעיקרון, ראוי לחלק את מחלות הפוגעות בהתנהגותנו לשני סוגים עיקריים. הראשון הוא מחלת נפש מולדת, שהיא נדירה יחסית ובה גורם המחלה הוא גנטי, המלווה את הגוף לאורך כל חייו. סוג זה של מחלת נפש ניתן לטיפול ולשיפור, אך לא ניתן לרפא.
סוג אחר של מחלות הנפש הן אלו העלולות להתפתח במהלך החיים, כתוצאה מטראומות שונות ומחוויות המעמיסות על הנפש. באלו ניתן לטפל ולעתים אף לרפא באמצעות תמיכה מתאימה.
דוגמה למחלת נפש העלולה להתפתח בתרבות הכלכלית המושחתת והלחוצה שבה אנו חיים, האדם הנרדף על ידי רשויות ושלטונות ומתקיים בסבך אינסופי של חוקים, עלול לפתח מחלת רדיפה או חרדות העלולות לבוא לידי ביטוי בתסמינים גופניים כמו מחלות פסיכוסומטיות או "אוטו אימוניות" הגורמות לבעיות תפקודיות שונות ואפילו למוות. סוג זה של מחלת נפש ניתן לריפוי, אך מחייב שינוי מעמיק באווירה ובמקרים רבים מעבר לחיים בסביבה בריאה יותר.

לא אכנס לעומקן של מחלות הנפש מכיוון שהיריעה קצרה מלהכיל, אך אסביר את ההבדל בינן לבין מחלות הרוח.

מחלות רוח, לעומת זאת, הן מחלות מסוג שונה לחלוטין, והן למעשה תוצאה של רוחניות מעוותת – או חולה.
אם בביאור המושגים הגדרנו את הרוחניות כתורת מוסר, הרי שמאחר ועל פני כדור הארץ חיות תרבויות רבות ושונות – ולכל אחת מהן מוסר שונה, המוסר אינו מושג מוחלט. ולכן, מטבע הדברים שום תרבות אינה אמיתית. מה שגורם לכך שאורח החיים שלנו מלא בקונפליקטים מוסריים בהיבטים שונים. כיצור המפותח ביותר על הפלנטה הצורך משאבים בכמות הגדולה ביותר ומתקיים במצב תודעתי הגורם לו להתרבות ככל יכולתו, ובחברה תעשייתית קפיטליסטית חסרת מעצורים, אנחנו חיים בתוך מחלה מוסרית ההולכת ומחריפה ומחסלת אותנו במהירות. תוכלו למצוא הסבר מפורט במאמר "איכפת לי".

למרות שהפילוסופיה שעל פיה אנו חיים עשויה להיות אבסורדית וחסרת תוחלת, מרבית בני האדם שחונכו להאמין בה, יילחמו על עקרונותיה עד חירוף נפש. חלק ממנה הם אלו המתקיימים ממנה וחלק אחר הוא אזרחים שטופי מוח.

מחלת רוח ניתן לרפא, אך זה תלוי ברצונו של האדם. לשם כך נחוצה צמיחה רוחנית, פתיחות – ויציבות נפשית, שכן מדובר בסוג של זעזוע ושינוי תודעה.

על חלק מהפנים השונות של מחלות הרוח שמהן סובלת החברה שלנו, כחברה וכאינדיבידואלים, תוכלו למצוא מידע באתר זה.

2 Responses to מחלת נפש ומחלת רוח

 1. ליאת שריד says:

  שלום רב
  מעוניינת במידע לגבי אופן אבחון מחלת רוח והאם האבחון למחלה זו עלול " לפספס "חולה במחלה זו

  • Eyal says:

   ליאת יקרה.
   האנושות כולה חולת רוח – והבעיה היא שעיוותים רוחניים נתפסים כנורמה בתרבות שלנו, ולכן אין מי שיאבחן מנקודת מבט אובייקטיבית…
   Virtual Insanity

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.