תזמורת וירטואלית

מה זה תזמורת וירטואלית ???

ראשית, על מנת להסיר חרדות מהמושג שחלק מהגולשים וודאי אינו מכיר, אבהיר שתזמורת וירטואלית נשמעת במידה מפתיעה כמו הדבר האמיתי (המחשות לאיכות הצליל ניתן לשמוע בסרטון הווידאו בתחתית הדף).

בהשוואה לתזמורת של נגנים יש לה יתרונות וחסרונות.

היתרונות שבתזמורת עם נגנים הם שיש יותר עומק ויותר כוח למופע, ואפשר ליהנות מהניואנסים הקטנים של כל כלי נגינה. כמובן שככל שהנגנים ברמה גבוהה, אפשר ליהנות מהסגנון ומהיכולות של כל נגן, אבל נגנים לא מקצועיים או שאינם מיומנים או שלא השתתפו בחזרות, עלולים לפגוע בחוויה.

החסרונות שבתזמורת הם הגודל (בפרט כשמדובר באירועים קטנים או במקומות קטנים), העלות גבוהה, הרפרטואר מוגבל, וכמובן, הגורם האנושי שצריך שיהיה מקצועי, איכותי ואחראי – וזה לא תמיד בנמצא…

כאשר מדובר בתזמורת הווירטואלית, היתרונות שלה הן המגוון העצום של צלילים שאתם אפשר ליצור עיבודים עשירים, הרפרטואר האינסופי והמגוון, הקומפקטיות (אפשר לערוך מופע/ ערב זמר משפחתי בסלון הבית…), המחיר בהישג יד של חתך סוציו-אקונומי ממוצע, אין בעיות של משמעת ואחריות של נגנים, אין ויכוחים על הבמה ואין תלות ברמה של נגנים או במצב-הרוח שלהם. הצליל איכותי והמופע תמיד ישמע אותו הדבר – למעט מקרים שאני מכניס בקבצים שינויים יזומים.

החופש ליצור את העיבודים ולייצר רפרטואר אישי ומיוחד הוא החלום של כל אמן.

העובדה שהצליל וההפקה המוזיקלית נשמעים תמיד דומה עלולה להתפרש כחיסרון, אבל איכות הצליל המהנה והרפרטואר הענק מפצים בכך כשבכל הופעה אנחנו שרים שירים אחרים…

בתזמורת וירטואלית, אנו עושים שימוש במחשב המחובר לסינתיסייזר איכותי שלתוכו דגומים צלילים שונים של כלים המשמשים להפקת מוזיקה. הסינתיסייזר כולל 127 צלילים בסיסיים של כלים שונים, שאתם אפשר להשתמש בהקלטה ובהפקה. ביניהם: תופים, גיטרות, מגוון של כינורות, מגוון של כלי נשיפה, פסנתרים, אורגנים, אקורדיון ובעצם כמעט כל כלי שתוכל להעלות בדעתך הנחוץ להפקה מוזיקלית.

הפרוטוקול שאיתו אני עובד כבר למעלה מעשרים שנה ובו אני מתמחה, נקרא בשם פרוטוקול M.I.D.I, שהוא ראשי תיבות של Musical Instrument Digital Interface, או בתרגום ללשון הקודש, ‘ממשק דיגיטלי לכלי נגינה‘.

קבצי המידי קטנים באופן מפתיע ביחס לאיכות הצליל, מהסיבה להבדיל מקובץ של מוזיקה מוקלטת הצורכת כמות גדולה של זיכרון כדי לשמור את נתוני הגל עשרות אלפי פעמים בשנייה ולשחזר אותם בהשמעה, מדובר באוסף של תווים (דו רה מי וכו’), בדומה לאותיות בקבצי עיבוד תמלילים.

המחשב, המחובר לסינתיסייזר, שולח לו את התווים ואת הוראות הנגינה במהירות עצומה לאורך כל השיר, והסינתיסייזר מנגן כלים שונים בשישה עשר ערוצים שונים בו זמנית. הנפח של הצלילי נשמע כאילו שעשרה מוזיקאים או יותר מנגנים יחד, כל אחד את התפקיד שלו, כל אחד בכלי שלו, מכוונים, מדויקים.

ביחד, הם בעצם מנגנים  ומתפקדים כתזמורת ווירטואלית עשירה, הכוללת את כל כלי הנגינה הנחוצים להפקה מוזיקלית ברמה מקצועית.

אם נשווה את זה לעיבוד טקסט, כאשר מדובר בעיבוד טקסט (מעבד תמלילים), המחשב משתמש בפרוטוקול ASCII הידוע, שבו מקוּדדים האותיות והסימנים שעל מקלדת המחשב, לשפת מחשב (קוד בינארי), ובחזרה לשפה שאנו יכולים להבין.

כאשר אנו מקלידים את האות א’, מעבד קטן המצוי בתוך המקלדת שולח למעבד המרכזי מחרוזת של מספרים בינאריים, המודיעה לו שכרגע נלחץ המקש א’.

אותה אות מופיעה על הצג, ונשמרת בזיכרון המחשב.

אותו עיקרון מתקיים כאשר מדובר במוזיקה, רק שלהבדיל ממקלדת האותיות והמספרים, המקלדת המוזיקלית – מדברת בשפת ה M.I.D.I, שבמקום אותיות שולחת למחשב קודים המייצגים תווים מוזיקליים כמו דו רה מי, וחלקם מייצגים הוראות בקרה המורות לכרטיס הקול או לסינתיסייזר מה לעשות עם אותם תווים. לדוגמה : “לכופף” את הצליל / להוסיף לו ויברציה – ולשלוט במאפיינים רבים אחרים שלו כמו “צבע הצליל”, שינויי עוצמה לאורך ציר הזמן ורבים אחרים.

בטכנולוגיה זו, בכל כלי נגינה דיגיטלי כמו אורגן, סינתיסייזר – ואף בכלים כמו תופים אלקטרוניים, כלי נשיפה דיגיטליים ועוד, היצרן מתקין מעבד, שעם כל לחיצה על קליד שולח אל יציאת ה MIDI או ה USB את הקוד הבינארי של התו שנלחץ ואת סימני הבקרה, ובכך מאפשר למחשב לשמור אותו ולעשות עליו מניפולציות שונות. בדרך זו המחשב יכול זו “לדבר” עם הסינתיסייזר שאליו הוא מחובר.

בנוסף ליכולת של המערכת לנגן את העיבודים בשלמותם, היא מאפשרת להכניס את מילות השירים לתוך הקובץ של התווים, לתזמן אותן ולהציג אותן בחלון נפרד שאותו אנו מציגים לקהל על גבי מסך טלוויזיה או על מסך ענק עם מקרן.

מערכת המוזיקה המיוחדת שלנו, המלווה אותנו במהלך האירוע, חכמה, איכותית ומפנקת, עם איכויות מוזיקליות והנדסת אנוש מוקפדת שהופכות את השירה לחוויה מיוחדת. הסאונד נשמע חי ואיכותי, ואנו מתאימים את הסולמות לקולות של האורחים השרים בטבעיות, ללא מאמץ, ללא חריקות וזיופים, בנוחות ובאופן מיטבי, מה שעושה את הארוע שלכם לחוויה מוזיקלית מושלמת.

איך עושה תזמורת וירטואלית

צפייה בווידאו תאפשר לך להתרשם מאיכות הצליל שאני מפיק מהסינתסייזר בהופעות.

הקלטות מהופעה חיה medly1

להורדת מצגת פאואר פוינט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *