שיחות עם מטופלים

אנשים נורמטיביים ניזונים מהמערכות שבהן הם חונכו להאמין, מהתקשורת, מהאקדמיה, ממערכות השלטון וכו’, ומכאן נגזרת הגישה שלהם כלפי דברים שהם נוטים לקבל, ודברים שאותם הם נוטים לשלול ולדחות על הסף.
האדם הנורמטיבי, שחונך להאמין שהרופא המשכיל שלמד שבע שנים הוא היחיד שמסוגל לעזור לו בפתרון בעיותיו הבריאותיות, אינו מסוגל אפילו להעלות על דעתו שהפתרון נמצא בכלל במקום אחר, שאותו הוא בכלל חונך לשלול, ולכן יש לו קושי פסיכולוגי עצום להכיר בו – ושלא לדבר על להתנסות בו.

מאחר שהדרך הרפואית נתפסת בעיניו כאופציה יחידה, גם כאשר הוא סובל מבעיה בריאותית שלרפואה אין פתרון עבורה – והיא מציעה טיפולים סימפטומטיים הכרוכים בסיכון גבוה לנזק גופני ואפילו לחיים, לא יעלה בדעתו אפילו לחשוב על דרכים אחרות להתמודד אִתה, וזו אולי ההצלחה האמיתית של הרפואה.

אנו מתוכנתים לסגוד לרפואה ולראות ברופאים גיבורים, מצילים ומושיעים.

חלק מההתניה נובע מהחינוך שאנו מקבלים, ומכך שמתחילת חיינו בכל מקרה של כאב או מחלה אנו מובלים אל הרופא כדי לקבל סירופ, כדור או זריקה המקלים את התסמינים ומשפרים את הרגשתנו. בהמשך, אנו חשופים לשטיפת מוח מסדרות טלוויזיה רפואיות כמו “האוס”, “האנטומיה של גריי”, “טיפול נמרץ”, “סקראבס”, “שיקגו הופ”, “המתמחים” ורבות אחרות המשודרות בזמן צפיית שיא, מציגות רופאים עם אינטליגנציית על מתרוצצים במאמצים להציל חולים, מנתחים – ותמיד מצליחים. תוך שהן מסנוורות אותנו עם טכנולוגיות רפואיות חדישות ועם מושגים רפואיים מתוחכמים, הן יוצרות בנו את הרושם שבכל בעיה בריאותית, יש מי שיציל אותנו בעזרת מיטב המדע והטכנולוגיה.

בכל הסדרות הללו, תמצאו שהביטוי “Thank you doctor” נאמר על ידי החולה היוצא מניתוח, עם אותה תשוקה שהאדם הדתי אומר את הביטוי “תודה לך אלוהים” כשהוא ניצל ממוות.

במהלך למעלה מעשרים שנה שאני עוסק בריפוי בהילינג,  ראיתי אינספור מקרים של ריפוי טבעי ממחלות רבות ושונות, שבשפה הנורמטיבית היו מוגדרים כ”נסים”. ברבים מהם מנענו ניתוחים, השתלות איברים, סבל עצום ואף סיכון חיים.

הריפוי בהילינג מסתמך על יכולת הריפוי של הגוף ועל השאיפה שלו להתקיים במצב בריא, כאשר אנו תומכים בגוף ומחזקים את יכולותיו.

על מנת שתוכל לראות דברים מנקודת המבט שלי, הכנתי קובץ ובו רצף של שיחות טלפון עם מטופלים. אחרי שתקשיב להן, אני מעריך ומקווה שיחסך לנושא הריפוי הטבעי ישתנה.
חשוב שתבין שאלו אחוזים בודדים מהחוויות שלי בעולם  הריפוי הטבעי. ברשותי מאות עדויות נוספות, שמטעמי פרטיות איני מעלה אותם לרשת, אך אשמח לשתף אותם עם מי שעורך מחקר רציני בנושא.