ריפוי טבעי של בצקת במיתרי הקול

מאת : איל כהן, הילר וכותב סדרת הספרים “דברים שלא תשמע מהרופא שלך”

לפני שניגש להבנת המצוקות הפועלות על מיתרי הקול, חשוב שאבהיר שככל שכל אבר או רקמה בגופנו מצויים במאמץ, כלי הדם שבהם הולכים ומתכווצים, וזרימת הדם בהם הולכת ונחלשת בהדרגה. זו גם הסיבה לכך שבזמן מאמץ, מפעם לפעם אנו חייבים לאפשר לכלי הדם להשתחרר, בדרך של מנוחה, עשיית תרגילי הרפיה והתמתחויות.

בעידן שבו הפעילות הגופנית הולכת ומצטמצמת ואילו התקשורת המילולית תופסת תפקיד יותר ויותר מרכזי בחיינו, במיוחד כאשר מדובר באנשים כמו זמרים, מרצים, מורים, מאמנים למיניהם וכד’, העומס, הלחץ והמאמץ המופעלים על על מיתרי הקול – לעתים במשך שעות ארוכות מדי יום, הולך וגדל. כתוצאה מכך, במקרים רבים כלי דם שבהם מתכווצים ומגיעים עד למצב של אי-ספיקה, שבו זרימת הדם שבמיתרי הקול אינה מספיקה לצורך תפקודם. מצב זה עלול להוביל להתפתחות בצקת, כתוצאה מכך שזרימת הדם המשובשת במיתרי הקול אינה יכולה לפנות את הנוזלים המצטברים וגורמים לנפיחות, ועם זה לפגיעה בגמישותם וביכולת הדיבור, למתח, לצרידות, לכאב ולהתפתחות יבלות.

סביר להניח שמניסיונו, רופא המשפחה יודע שבמצבים מסוג זה האנטיביוטיקה לא תועיל, ולכן לעתים קרובות הוא ממליץ להשתמש בתרופות סבתא כמו שתיית תה עם לימון, מרק עוף וכיוצא באלה.

חשוב שנהיה ערים לעובדה שאין למשקה החם משמעות לצרידות, מלבד העובדה שהוא עשוי להרגיע. לאמיתו של דבר, כאשר הצרידות והמיחושים במיתרי הקול נובעים ממתח וממאמץ קולי, עדיף משקה קר, ארטיק או גלידה, מכיוון שהקור מסייע לשיפור זרימת הדם ולפינוי הנוזלים.
על מנת לשחרר מתח, ניתן להשתמש בעיסוי מיתרי הקול ובפיהוק רחב, שתיהן פעולת המרחיבות את כלי הדם ומחוללות פלאים למיתרי קול מתוחים או כואבים. הפיהוק הוא מנגנון לשחרור לחץ המשפר את תפקודן של מערכות רבות בגוף, ובכל הנוגע לתפקוד הקולי, הפיהוק עובד כמו קסם, כאשר הוא מרחיב את קנה הנשימה ואת כלי הדם, תורם לשיפור הנשימה וזרימת הדם, ומאפשר גמישות ותפקוד טוב יותר של מיתרי הקול.

אם אתה צרוד כתוצאה ממאמץ קולי, לחץ או מתח, נסה לפהק ככל שתוכל, אבל שים לב: הפיהוק צריך להיות מלא, לא כאילו, לא על יד ולא בערך. כמו שפיהקת כשהיית ילד. אם תצליח, מפיהוק לפיהוק תחוש שמצבך משתפר כבאורח פלא.

סיבה אחרת לצרידות עשויה להיות גרון ניחר, שהוא ביטוי ליובש ולחוסר בנוזלים. במקרים שבהם זה אכן הגורם, מנוחה ושתייה מרובה של מים תסייע לסילוק הצרידות וכאבי הגרון ביעילות.

סיבה נוספת לצרידות עלולה להיות דלקת שהתפרצה בגלל חיידקים שהתיישבו על מיתרי הקול (לרינגיטיס) וגרמו לפציעתם, ויש לה תסמינים כמו ליחה מוגלתית, שיעול  ולעתים גם עליית חום הגוף.

גם במקרה זה שתיית מים עשויה לסייע בריפוי, מהסיבה שהמים נספגים במהירות בדם ומדללים אותו, ושיפור זרימת הדם יסייע למרכיבי המנגנון החיסוני להגיע אל הנימים במיתרי הקול ביתר קלות, ולטפל בחיידקים, ויקל על הגוף להתנקות מגורמי מחלות ומזיהומים למיניהם ללא תופעות לוואי.

בכל מקרה של צרידות, חשוב לנוח ולשתוק ככל האפשר לכמה זמן שצריך על מנת לאפשר למיתרי הקול להשתקם, מבלי להכניס אותם לסטרס שיגרום לכלי הדם להתכווץ, ועלול ולפגוע בתהליך ההחלמה, ואף להביא לדימום ולהחמיר את המצב.

אם אינך מצליח להשיג שיפור או שאתה מעוניין לזרז את ההחלמה, במידה ויש מטפל/ת זמינ/ה בסביבתך, נסה טיפול הילינג. אם אין, פנה לטיפול רפואי. אסור להניח לדלקת להידרדר.

טיפים אלו – ורבים אחרים העשויים לשפר את איכות חייכם לאין ערוך, ואף להאריך אותם בטוב, תוכלו למצוא בסדרת הספרים “דברים שלא תשמע מהרופא שלך”.

——————————————————————————————-

ניתן להזמין את הספרים דרך הדואר.

טלפון לפרטים ולהזמנות 052-2218612

למד יותר על גופך ותוכל ליהנות ממנו יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *