צרידות כרונית

מאת : איל כהן, הילר וכותב סדרת הספרים “דברים שלא תשמע מהרופא שלך”

ישנן מספר גורמים לצרידות, ננסה להבין אותם על מנת שנוכל לשפר את המצב.

הנשימה.

אם אתה סובל מצרידות בלתי מוסברת (לא בגלל עישון או צעקנות), רוב הסיכויים שאינך נושם כראוי…
כאן מופיע הפיהוק כתרופת פלא. לא מאמינים? נסו אותי!!!

מעבר להשפעה על הנשימה, הפיהוק הוא מנגנון חיוני שמלווה אותנו עוד מהיותנו עוברים. הוא מהווה בעצם פעולת התמתחות פנימית המרחיבה את קנה הנשימה, מזרימה אנרגיה לגוף כולו באמצעות שיפור זרימת הדם ומשחררת סטרס. כשמדובר במיתרי הקול, הפיהוק משפר את זרימת הדם, מפיג כאב ומאפשר גמישות ותפקוד טוב יותר של המערכת.

אם אתה “צרוד זמנית”, נסה לפהק ככל שתוכל. מפיהוק לפיהוק תחוש שמצבך משתפר, אבל זה חייב להיות פיהוק עמוק ואמיתי.
אנו חיים בתרבות שדיכאה את הפיהוק, מתוך תפיסה שהוא מפגין שעמום או זלזול. המלצתי לך היא לפהק עד כמה שניתן – ולהימנע מלדחות פיהוקים. תמיד השתדל לפהק לפני כל פעולה מאתגרת. לא תאמין עד כמה שזה משפיע על כל תפקודי הגוף.

הצרידות כתוצאה של התמכרות!!!

ישנו סוג של צרידות הנובע מסוג של דחף להשתמש במיתרי הקול, לרמה של שחיקה.
צרידות זו מתפתחת לאחר שימוש  ממושך במיתרי הקול, בין אם מצעקות או מדיבור בקול גבוה לאורך זמן, בעקבותיהם מתכווצים כלי הדם שבמיתרי הקול בהם – וכתוצאה מכך זרימת דם נפגעת ונוצר מצב של “אי-ספיקה”. אדם הסובל מסוג זה של צרידות, לאורך זמן, למעשה, התרגל לשינוי בתבנית של זרימת הדם, וכתוצאה מכך, בתת-מודע הוא שואף לחזור לאותה תבנית כדי לחוש בנוח.

סוג זה של אנשים הם בדרך כלל אנשים צעקניים או כאלו שיש להם “מכסת מילים יומית” שהם חייבים לדבר על מנת לחזור לרמת הצרידות (הסטרס) שהיא תוצאה של זרימת הדם שהתת-מודע תופס כ”נורמלי”.
מסוג כזה של צרידות אי-אפשר להחלים כל עוד הצרוד אינו מודע לדברים – ומשנה את התנהגותו בתהליך גמילה – בין אם בהפחתת הדיבור עד כמה שאפשר ובין אם בהורדת עוצמת הדיבור שתפחית לחץ מהמיתרים. הדבר דומה למלחמה באינסטינקט או לניסיון להורדת משקל כפי שתקרא בטיפ של “דיאטה קסאח והמשקל לא זז”, וצריך לא מעט כוח רצון ונחישות כדי להירפא.

חשוב שתדע שמצב של אי ספיקה גורם לתחושת כאב ולבעיות תפקודיות, ומהווה כר פורה להתפתחות מחלות כמו דלקות, בצקת – או יבלות, ולכן כדאי לטפל בו.

עישון

לפני שננסה להבין את השפעת העישון על מיתרי הקול ועל דרכי הנשימה, אומר לך משפט שבעצם אומר הכל : “כשאתה חושב שאתה מעשן סיגריה, אתה לא באמת מעשן סיגריה, למעשה, זאת הסיגריה שמעשנת אותך“…

כאשר מדובר במעשנים, מאחר והעישון מייבש את הרוק בגרון ויוצר ליחה שאינה מתפנה, ובכך משפיע על הנשימה ועל תפקודם של מיתרי הקול, נסה לנקות את הלשון ולהסיר ממנה את הליחה ותרגיש כמה שהנשימה משתפרת וגם הדיבור מוקל.
מעשנים שנים רבות זוכים לקול “חרוך”, מאחר ומיתרי הקול שלהם שרופים משנים רבות של עישון.

נסה להפסיק לעשן על מנת לאפשר למיתרי הקול ולקנה הנשימה להחלים. אם אינך עומד בזה, כל עוד הדחף לעשן והדחף לדבר חזק יותר מהרצון להחלים, הסבל יוסיף להתגבר. רק שינוי באורח החיים יעזור להיפטר מהבעיה.

יובש

מרבית האנשים התוודעו לא פעם לביטוי ‘גרון ניחר’ המתייחס לצרידות, לכאב גרון ולקושי לדבר.
האמת הפשוטה היא שאנו חיים בתרבות שגורמת לאנשים להתהלך מיובשים מרבית שעות היממה.
לראייה, תמצא שבערים המאוכלסות בצפיפות ובדוחק, כמעט ואין שירותים ציבוריים. אם כבר יש, במקרים רבים אלו אינם ראויים לשימוש אדם.
מסיבה זו אדם היוצא לסדר את ענייניו בעיר לא ישתה לרוויה לפני כן, מכיוון שכאשר הגוף רווי בנוזלים יש צורך להתפרק, ומכיוון שאין דרך לפרוק צורך זה, במקרים רבים יעדיף להסתובב מיובש שעות ארוכות.

מיתרי הקול הם מעין “פיוז” המתריע מפני התייבשות. כל בעיה תפקודית מופיעה אחרי סימנים מקדימים. אם תדע לזהות את סימני היובש והצרידות בתחילתם ותשתה מספיק מים לפני שאתה חוטף את כאב הגרון, מרבית הסיכויים שתימנע מהמשך הידרדרות של תהליך ההתייבשות – והכאבים ייעלמו עוד לפני שייגרם נזק למיתרי הקול או כאב ראש, וכך גדולים הסיכויים שתמנע מעצמך פגיעה חמורה בכליות ובמערכות אחרות הזקוקות לנוזלים.

התייבשות מיתרי הקול אינה בהכרח תוצאה של חוסר נוזלים בגוף. כאשר אנו צועקים או שרים ללא מנוחה, האוויר העובר דרך מיתרי הקול גורם לייבושם וכתוצאה מכך לצרידות. בדרך זו, המיתרים עשויים להתייבש גם כשהגוף רווי.

במקרים שונים, שתיית מים מרובה עשויה לפתור גם דלקות גרון, מכיוון שבמצבי יובש הדם הופך צמיגי, וזרימתו הופכת איטית וקשה יותר, מה שמונע מהמנגנון החיסוני להגיע אל כלי הדם הדקיקים המצויים במיתרי הקול ולתפקד ביעילות.
שתייה מרובה של מים תדלל את הדם, תשפר את זרימתו, ותסייע למרכיבי המנגנון החיסוני להגיע לכלי הדם המיקרוסקופיים ולספק הגנה טובה יותר לרקמות הזקוקות לאנרגיה.

אם אף אחת מהדרכים המוצעות לא הועילה, גש להיבדק בדחיפות.

רוצה להבין מהי בצקת במיתרי הקול וכיצד צריך לרפא אותה באופן טבעי?

——————————————————————

טיפים אלו – ורבים אחרים העשויים לשפר את איכות חייכם לאין ערוך, ואף להאריך אותם, תוכלו למצוא בסדרת הספרים “דברים שלא תשמע מהרופא שלך”.

ריפוי טבעי למחלות החניכיים

דברים שלא תשמע מהרופא שלך

(י)סודות הבריאה

(י)סודות הבריאה

—————————————————————————————————————————-

ניתן להזמין את הספרים דרך הדואר. טלפון לפרטים ולהזמנות 052-2218612

למד יותר על גופך ותוכל ליהנות ממנו יותר

כל הזכויות שמורות למחבר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *