מחלת נפש ומחלת רוח

ההבדל בין מחלת רוח למחלת נפש – בקצרה

מאת : איל כהן

הנפש היא מכלול התחושות של האדם.
הרוח לעומת זה היא תורת המוסר, מכאן שבזמן שמחלת נפש היא תוצאה של עיוות של התחושות, מחלת רוח היא תוצאה של עיוות מוסרי.

כעיקרון, ראוי לחלק את מחלות הפוגעות בהתנהגותנו ובתפקודנו לשני סוגים עיקריים. הראשון הוא מחלת נפש מולדת, שהיא נדירה יחסית ובה גורם המחלה הוא גנטי, המלווה את הגוף לאורך כל חייו. סוג זה של מחלת נפש ניתן לטיפול ולשיפור, אך לא ניתן לרפא.
סוג אחר של מחלות נפש הן אלו העלולות להתפתח במהלך החיים, כתוצאה מטראומות שונות ומחוויות המעמיסות על הנפש ופוצעות אותה. באלו ניתן לטפל, ולעתים אף לרפא באמצעות תמיכה מתאימה.
דוגמה למחלות נפש העלולות להתפתח בתרבות הכלכלית המושחתת והלחוצה שבה אנו חיים, האדם הנרדף על ידי רשויות ושלטונות ומתקיים בסבך אינסופי של חוקים, עלול לפתח מחלת רדיפה או חרדות, העלולות לבוא לידי ביטוי בתסמינים גופניים כמו מחלות פסיכוסומטיות או “אוטואימוניות”, הגורמות לבעיות תפקודיות שונות ואפילו למוות. סוג זה של מחלת נפש ניתן לריפוי, אך מחייב שינוי מעמיק באווירה ובמקרים רבים מעבר לחיים בסביבה בריאה יותר.

לא אכנס לעומקן של מחלות הנפש מכיוון שהיריעה קצרה מלהכיל, אך אסביר את ההבדל בינן לבין מחלות הרוח.

מחלות רוח, לעומת זאת, הן מחלות מסוג שונה לחלוטין, והן למעשה תוצאה של רוחניות מעוותת – או חולה, והן גורמות למחלות נפש.
אם בביאור המושגים הגדרנו את הרוחניות כתורת מוסר, הרי שמאחר ועל פני כדור הארץ חיות תרבויות רבות ושונות – ולכל אחת מהן מוסר שונה, לא יהיה זה מוצדק להתייחס אל המוסר כאל מושג מוחלט. לכן, מטבע הדברים שום תרבות אינה אמתית, מה שגורם לכך שאורח החיים שלנו מלא בקונפליקטים מוסריים בהיבטים שונים. כיצור המפותח ביותר על הפלנטה הצורך משאבים בכמות הגדולה ביותר ומתקיים במצב תודעתי הגורם לו להתרבות ככל יכולתו, ובחברה תעשייתית קפיטליסטית חסרת מעצורים, אנחנו חיים בתוך מחלה מוסרית ההולכת ומחריפה ומחסלת אותנו במהירות. תוכלו למצוא הסבר מפורט במאמר “איכפת לי”.

למרות שהפילוסופיה שעל פיה אנו חיים עשויה להיות אבסורדית וחסרת תוחלת, מכיוון שבסופו של דבר החינוך מנצח, מרבית בני האדם שחונכו להאמין בה, יילחמו על עקרונותיה עד חירוף נפש. חלקם הם אלו המתקיימים ממנה, וחלק אחר הוא אזרחים שטופי מוח.

מחלת רוח ניתן לרפא, אך זה תלוי ברצונו של האדם. לשם כך נחוצה צמיחה רוחנית, פתיחות – ויציבות נפשית, שכן מדובר בסוג של זעזוע ושינוי תודעה.

על חלק מהפנים השונות של מחלות הרוח וימחלו הנפש שמהן סובלת התרבות שלנו, בן אם כחברה או כאינדיבידואלים, תוכלו למצוא מידע באתר זה.

Comments (3)

 • ליאת שריד Reply

  שלום רב
  מעוניינת במידע לגבי אופן אבחון מחלת רוח והאם האבחון למחלה זו עלול ” לפספס “חולה במחלה זו

  18 באפריל 2017 at 0:28
  • Eyal Reply

   ליאת יקרה.
   האנושות כולה חולת רוח – והבעיה היא שעיוותים רוחניים נתפסים כנורמה בתרבות שלנו, ולכן אין מי שיאבחן מנקודת מבט אובייקטיבית…
   Virtual Insanity

   18 באפריל 2017 at 0:44
 • יהושע פרנקל Reply

  היה מעניין ונחמד מאוד לראות שיש מי שמדבר את השפה שלי ומבין ענין בטיפולים תודעתיים…
  מחלות רוח מבוססות על עיוות בתפיסה מוסרית של קודים המתאימים לענין חברתי מסוים ופריקת הטראומה שיצרה אותן, או האנרגיה השלילית שחוללה אותן, תביא להבראת המטופל.
  תצליחו!!

  22 באפריל 2020 at 19:30

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *