התחממות גלובאלית – ההונאה הגדולה של תרבות תעשייתית

מפעם לפעם אני מעלה כאן נושאים בעלי חשיבות, שאינם “פוליטיקלי קורקט” והממסד והתקשורת נמנעים מלעסוק בהם בגלל אינטרסים, או קיבעון מחשבתי – או שילוב של השתיים.

הפעם העליתי פוסט שיסביר את אחת התופעות הגורליות והלא ברורות, בנושא שהוא למעשה הבוער ביותר בנוגע להמשך קיומו של האדם.

“ההתחממות הגלובאלית” – ההונאה הגדולה של תרבות תעשייתית, או בעצם : איך זה שאנחנו לא מבוהלים…?

אף שחלקינו מספיק רגישים בכדי לחוש בהתחממות של הסביבה בה אנו חיים, דיווחי מזג האוויר באמצעי התקשורת אינם מעמידים בפנינו סימני אזהרה שיעוררו בנו מודעות לחומרת המצב, ובמקום זה, נוהגים להשתמש בביטויים מרגיעים כמו “התחממות קלה”, “עלייה קלה בטמפרטורות”, “עליה בעומס החום” וכדומה.

בתרבות ה”פוליטיקלי קורקט” שבה אנו חיים, שלושה גורמים עיקריים מונעים מאתנו להבין את המציאות הקשורה בצפונות מזג האוויר:

 • הגורם הראשון : המושג “התחממות גלובאלית“.

התומכים במושג זה קצת מבולבלים, ועובדה שעד היום מדענים מתווכחים ביניהם בלהט אם בכלל יש התחממות גלובלית או שאין דבר כזה וזוהי רק פיקציה.

מתנגדי המושג (שהם משרתיהם של בעלי אינטרסים) משתמשים בטיעון המבלבל שישנן עונות קרות במיוחד, ובכך הם מערערים את הטיעון שישנה התחממות קבועה, על מנת להוריד את הנושא מסדר היום הציבורי. ישנם ביניהם אף הטוענים שהעולם מתקרר ושאנו על סף עידן קרח…

להבדיל מן ההגדרה “התחממות גלובאלית” המוטעית והמבלבלת, המושג “שינויי אקלים” קולע בדיוק למטרה – ובו יש להשתמש כדי לתאר את המצב.

רק לשם המחשת חשיבות הנושא, אבהיר שאקלים יציב הוא תנאי יסוד לקיומם של חיים מפותחים!

 • הגורם השני : חלוקת מעלות החום לפי שיטת צלזיוס C°.

בשיטה זו אנו מחלקים את הטווח שבין קפיאת המים לבין רתיחתם למאה מעלות (סולם המאה מעלות / Centigrade scale ).

שיטה גסה זו עשויה להתאים לבקרת ולהבנת תהליכים כימיים בתעשייה, אך אינה מתאימה למדידת טמפרטורות במערכות חיות, ואינה מאפשרת רזולוציה שתאפשר את הבנת החיים כאנרגיה – ובטח שלא ראיית תהליכים אנרגטיים המניעים את החיים.

אילו היינו מחלקים את אותו הטווח שבין קפיאת המים לבין רתיחתם לאלף מעלות, ברזולוציה הרבה יותר מדויקת, היינו רואים את הדרך שבה האנרגיה מפעילה תהליכי חיים.

למעשה, על מנת לקבל תמונה באמת ברורה של תפקודי האנרגיה בתהליכי החיים, היה עלינו לחלק את אותו הטווח שבין קפיאת המים לרתיחתם לעשרת אלפים מעלות, מה שהיה מאפשר לנו לראות ולהבין את השינויים העדינים בתפקודי האנרגיה, מרגע היווצרות החיים (עיבור), הלידה, ותהליכים שונים עד לזקנה ולמוות, וגם למצבים נפשיים שונים ולתופעות שונות הקשורות בהם.

לחלוקה זאת היינו קוראים מעלות ביולוגיות – או “מעלות ביו”.

ההבדל טמון בכך שכאשר מדובר במזג האוויר, בשיטת צלזיוס בתקשורת לא טורחים לדווח על שינויי טמפרטורה בטווח של חלקי מעלה, כמו לדוגמה בין C°30 ל C°30.3, שהוא משמעותי ביותר בקיום החיים.

במקום זה נהוג להשתמש בביטויים מרגיעים כמו : “עלייה קלה בעומס החום”, “חם מעט מהרגיל” או “הטמפרטורות ללא שינוי ניכר (שינוי, אך לא ניכר…)”.

רק שנבין, אין דבר כזה שינוי לא ניכר, כשמדובר בקיום חיים, האנרגיה היא קדושה, וכל שינוי בה הוא בעל פוטנציאל הרסני.

אילו היינו מתייחסים את הסביבה כמערכת חיה, גם כאשר מודדים את טמפרטורת הסביבה, היה ראוי להשתמש ברזולוציה הרבה יותר משמעותית, כדי להבין את ההשלכות של שינויים במזג האוויר על תופעות אקולוגיות ועל החיים.

אילו היינו משתמשים ב”מעלות ביו”, היינו מבחינים שבתוך שניים או שלושה עשורים הטמפרטורה עלתה מ 3000 מעלות ביו ל 3300 מעלות, והיינו מבינים היטב את גודל האסון שאנו מביאים על עצמנו, בתרבות תעשייתית המזהמת ומשחיתה את האיזונים של כדור הארץ בשיטתיות וללא מעצורים.

ברזולוציה של חלוקה למאה של שיטת צלזיוס איננו רואים כלום!

 • הגורם השלישי : הדרך שבה נהוג למדוד את הטמפרטורה.

ברשויות המטאורולוגיות, משום מה מקובל למדוד את הטמפרטורה של האוויר – ובנוסף לכך המדידה נערכת בצל.

בשיטה זו ישנן מספר בעיות :

הראשונה היא שהאוויר שקוף, ולכן רק חלק מזערי מקרינת השמש נקלט בו (שלא כמו עצם אטום הסופג את הקרינה ומתחמם).

השנייה היא שבשל הנפח העצום של האטמוספרה, טמפרטורת האוויר עולה באטיות יחסית.

השלישית היא שאוויר לא נשאר במקום, והאוויר המצוי באזור שהתחמם, זורם מיד בצורת רוח לאזורים קרירים יותר על מנת לאזן את האטמוספרה, ולכן, כאשר מודדים את טמפרטורת האוויר, המדידה אינה נותנת לנו אינדיקציה ביחס לרמת הקרינה המגיעה לאדמה, הקולטת את קרינת השמש ומתחממת בצורה ליניארית.

כתוצאה מכך, דיווחי מזג האוויר מעבירים לנו מידע מסורס שאינו משקף את המציאות בשטח.

עם זאת, אני חייב לזקוף לזכותם של מדענים, שכבר לפני שנים רבות אמרו שאם הטמפרטורה של כדור הארץ תעלה בשתי מעלות צלזיוס, זו תהיה קטסטרופה.

בזמנו זה לא היה לי ברור, אבל היום אני יודע שהסיבה לכך היא שעל מנת להעלות את הטמפרטורה של האוויר כפי שמקובל למדוד, בצל, בשתיים או בשלוש מעלות צלזיוס, יש צורך בכמות קרינה עצומה, שתשרוף כל חומר אורגאני, תגרום לאסונות טבע קולוסאליים – ולא תותיר חיים מפותחים על פני האדמה.

על מנת לקבל תמונה נכונה באשר למצבה של הסביבה, יש למדוד את הקרינה ואת הטמפרטורה של האדמה או של עצם מוסכם אחר, החשוף לקרינת השמש.

מי שאינו חש את התחזקות של קרינת השמש על בשרו – או שמתעלם ממנה, לא יוכל להתעלם מהשלכותיה.

אנו מוצאים לכך עדות בעלייה מבהילה בשכיחות סרטן העור ונגעי עור שונים שבשלב כלשהו יהפכו לגידולים סרטניים, בשרפות ענק יומיומיות ההולכות ומתרבות בעולם כולו, בסופות, בשיטפונות ובתופעות אחרות המעמידות את החומר האורגני ואת המשכיות החיים המפותחים בסכנה ממשית כבר בטווח הנראה לעין.

כך נוצר מצב שבתוך מספר עשורים של תרבות תעשייתית, בזמן שקרינת השמש עלתה לרמה שמעלה את הטמפרטורה של חתיכת פח לכזו המאפשרת לטגן עליה חביתה, הטמפרטורה של האוויר הנמדדת בצל ממש באותה סביבה, עלתה בטווח של חלקי מעלה, שבדיווחי מזג האוויר איננו מחשיבים, ולכן איננו מודעים לשינוי.

המדאיג הוא שאיננו ערים לאיתותי הסכנה מכך שחלבון הביצה דומה לחלבונים המרכיבים את גופנו, והנזק הנגרם לו מצביע על פוטנציאל הנזק שלו אנו חשופים תחת קרינת השמש.

מסיבה שאינה ברורה, הרשויות אינן מספקות לציבור מידע בנוגע לקרינת השמש, אלא רק לטמפרטורת האוויר הנמדדת בצל.

אילו היינו מדווחים על העלייה בקרינת השמש לאורך עשרות השנים האחרונות, הייתה לנו סיבה ממשית להיות מבוהלים, ולהבין שאין מנוס מעשיית צעדים אמתיים לשינוי, החיוניים להישרדותנו ולהמשך קיומנו.

למיטב זיכרוני, אי-שם בשנות ה2000 בעיתון מעריב החלו לפרסם מדידת קרינה. מעשה שמאד שימח אותי בזמנו, אך משום מה נפסק לאחר תקופה קצרה.

איך ניתן להסביר שמתעלמים מממד זה, הייתכן שיש כאן יד מכוונת למנוע פאניקה ולהמשיך במדיניות של “עסקים כרגיל” בזמן שכדור הארץ למעשה בוער?

אני לא יכול שלא לשאול את עצמי למי יש אינטרס למנוע את המידע מהציבור, מאחר ובסופו של דבר אף אחד לא ייהנה מהמצב שהאנושות כולה מובלת אליו.

שואה אקולוגית משמעותה הכחדה גורפת – ומי שימשיך להתקיים לא ייהנה מהחיים בסביבה לא יציבה, שכבר אינה מסוגלת לתמוך בחיים מפותחים…

ככל שהדבר נוגע לנו ישירות, המשמעות של רעילות הקרינה מן השמש היא אינפלציה כתוצאה מפגיעה אנושה בחקלאות וביבולים, בצורת עולמית, רעב, יובש, אבדן מקורות מזון חיוניים וגידול מזון בחממות – שיעלה את מחירו ויביא לעליה קטסטרופלית של יוקר המחיה. תחרותיות הולכת וגוברת המאיצה את קצב החיים, מעלה את רמת הלחץ הנפשי בהתמדה וגורמת למחלות קשות, למוות ולאסונות רבים אחרים. במידה ותהליך זה יימשך, מרבית האוכלוסייה תלך ברעב ובמחלות. אלו שיוכלו להתקיים יהיו מעטים – וגם זה לא לאורך זמן.

בעשורים האחרונים, ככל שהטכנולוגיה משתכללת ומיום ליום המין האנושי מתרבה ויכולתו לנצל את הסביבה גדלה, הפעילות של האדם מייצרת זיהום אוויר הגורם שינויים במבנה הגזים של האטמוספרה – ובשכבות גז המגנות על כדור הארץ מפני קרינת השמש, כמו שכבת האוזון ההולכת ומתפרקת ומידלדלת במהירות. למעשה, בכל שנייה כדור הארץ עובר שינויים שלפני התרבות התעשייתית היא אורכים מיליוני שנים, אלא שהפעם לא מדובר בשינויים חיוביים..

שינויים אלו במבנה ובתכונות הגזים, גורמים להתחזקות הקרינה המגיעה אל פני האדמה ושורפת את כל מה שמצוי על פניה.

אותה קרינה מפלצתית היא הגורם הלא נראה הממיס את הקרחונים שבקטבים במהירות, בזמן שלפי דיווחי מזג האוויר בתקשורת, איננו רואים שינוי משמעותי בטמפרטורה – ולכן איננו מסוגלים להבין.

זוהי גם אותה הקרינה שבשנים האחרונות מבשלת תינוקות שנשארים בטעות ברכב העומד בשמש, לעיתים למשך מספר דקות. תופעה שלא הייתה קיימת עד שנת אלפיים לערך.

שינויי האקלים משבשים את תפקודיו ואת מצבו הבריאותי של האדם, גורמים לקשיים תפקודיים, לשינויים הורמונאליים ולשינוי התנהגות – ואף למותם של מאות אלפי בני אדם באופן ישיר או עקיף במקרים רבים מבלי שנהיה מודעים לכך.

להכחדת בעלי חיים החיים תחת השמש, והם חיוניים לקיומו של כדור הארץ כשלם. גם אם נניח את בעלי החיים האחרים הסובלים מן ההתחממות ונכחדים, השינויים ברמת החום של הסביבה גורמים לתלות הולכת וגוברת במכונות מיזוג האוויר, ברמה של חיבור למכונת הנשמה.

אנו יכולים להסתתר מהקרינה במבנים אטומים וממוזגים, אך השימוש הגובר במזגנים מעלה את הזיהום במהירות, והעצים וירק השדה אינם יכולים להימלט מהחום ההולך וגובר של האדמה ומקרינת השמש ההולכת ומתחזקת. ככל שיימשכו תהליכי זיהום האוויר המתמשך והקרינה המתגברת, בשלב כלשהו באופן בלתי נמנע תגיע “תקרת הפוטוסינתזה”, שהיא שלב שבו תהליכי החיים בצמחים תחת השמש לא יוכלו להתקיים – והם יתייבשו וימותו.

השימוש במזגני אוויר שהפך למכונה שאליה אנו מתחברים באופן אוטומטי, אמנם עוזר לנו לעבור בנעימים ובנוחות את היום, אך בד בבד עם צריכת חשמל גבוהה הכרוכה בעלייה בזיהום הסביבתי, השימוש במזגן מחמם לנו את המחר – ומאיים לשרוף לנו את העתיד.

כך מתקיים מצב פרדוקסאלי, שבו ככל שהסביבה נפגעת, ניסיון לשפר את המצב באמצעות הפעלת מזגנים גורם דווקא לעליית הזיהום ולהאצת ההידרדרות.

במקום שיצור אינטליגנטי יכיר את מקומו, יבין את השפעתו ויעשה צעדים אמתיים להקלת העומס על הסביבה לתיקון המצב, אנו מגיבים בהעלאת העומס, המאיצה קריסת מנגנונים אקולוגיים שתפקודם התקין חיוני לאיזון האנרגיה של הכוכב.

ככלל, מומלץ להימנע ככל האפשר מהפעלת מזגן – גם מטעמים בריאותיים, על מנת שלא לנוון את מנגנוני וויסות האנרגיה של הגוף, וגם מן הטעם של חיסכון באנרגיה ובהפחתת זיהום.

הקרינה ההולכת ומתחזקת היא הסיבה לריבוי שרפות ענק שמדי שנה מכות באזורים שונים בעולם. נוסף על כך, התחממות האוקיינוסים – המאזנים את הטמפרטורה של כדור הארץ, גורמת לכך שהולכות ומתרבות תופעות אקלים הרסניות כמו סופות טרופיות. התחממות האוקיינוסים גם פוגעת קשות ביצורים מפותחים החיים בים – וגורמת להכחדת מינים, שהיא למעשה חלק מקריסת מערכות בביולוגיה של כדור הארץ.

החברה האנושית עסוקה בהישרדות ובמלחמות תרבות, ואף שהיא מקריבה לא מעט קרבנות ומשלמת הון עתק בגלל אסונות טבע הנובעים משינויי האקלים, אינה מודעת לבעיית הקרינה המתחזקת – ושועטת אל סוף דרכה כעדר של זומבים החיים בעיוורון מובנה, מובלים על ידי מנהיגים כלכליים חסרי כל בסיס רוחני. מצב זה אינו מותיר סיכוי להתעוררות שבכוחה להביא לעשיית שינוי אמתי למנוע את המשך תהליך ההתרסקות היוצא לחלוטין מכלל שליטה.

חלק מן המחיר שאנו משלמים עבור חיי החטא וההפקרות הכלכלית, הוא חיים בלולאה מתגברת ההופכת את השמש במהירות לכבשן ענק, המאיים להפוך את כדור הארץ למשרפה – ואת החיים על פניו לגיהינום עלי-אדמות בתוך פרק זמן קצר מכפי שאנו יכולים להעריך.

אותה השמש, שעד לפני שנים ספורות האדם שר לה שירי הלל כמקור החיים והשפע, הופכת ממש למול עינינו במהלך חיי דור אחד בלבד, מקור לצרות, יובש, שרפות, מחלות ומוות.

מה הגורם למצב?

אנחנו מושחתים מן היסוד.

באמצעות השתלת מסרים מעוותים והרסניים וטיפוחם במשך אלפי שנים, התרבות הקפיטליסטית חינכה את בני האדם לחיות על פילוסופיה של חיידק טורף.

על מנת להימנע מקריסת מערכות, האדם חייב היה לרסן את עצמו בשני תחומים בעלי חשיבות קיומית.

הגבלת שכר

הגבלת ילודה

בשניהם האדם לא רק שלא ריסן את עצמו, אלא הלך רחוק ככל שיכול היה – ולכך יש השלכות הרסנית על עתידו.

מטבע הדברים האדם לא היה אמור להיות עשיר, אך בתרבות קפיטליסטית פרועה הפך להיות רודף בצע וחובב מנעמים. צורת כלכלה שבה לאדם יש גישה חופשית לאינסוף משאבים, דוחפת אנשים בעלי יכולות אינסופיות לניצול חסר מעצורים של הסביבה – וככל שהאדם יותר מונע מעשיית כסף, הוא מסוגל להפעיל יותר לחץ על המשאבים ולייצר זיהום ולהפר איזונים, ואת זה האדם עושה באופן אובססיבי, במטרה להשיג יותר ויותר.

מצב זה, שאותו אני מכנה בשם “הפקרות כלכלית” לא יוכל להתקיים לאורך זמן, מאחר וניצול וצמיחת יתר יובילו בסופו של דבר לקריסה.

הכסף הוא כוח המכלה את הסביבה, וכשם שאדם מוגבל על ידי החוק ברמת הכוח הגופני שמותר לו להפעיל, כך צריך היה לנהוג גם בהפעלת כוח כלכלי.

כלכלה אחראית וברת תוחלת חייבת לרסן את השחיתות, על מנת למנוע הרס שיטתי ויסודי של הסביבה.

העושר הוא השחיתות – והגורם עיקרי להרס הסביבה, אין זה משנה כמה אתה חכם או מוכשר או אם הרווחת ביושר. החלומות על העושר הם שורש הבעיה ממנו עלינו להיפטר אם נרצה להוסיף להתקיים. חשוב יותר להיות מאושרים – ואת זה הכסף לא קונה.

מלבד הכלכלה, למספר בני האדם בעולם משמעות שאינה פחותה למצבה של הסביבה, הדתות שהן ערש התרבות גרמו לעולם נזק בלתי הפיך לאיזון באמצעות הציווי ללדת ככל האפשר למטרות פוליטיות.

בעקבות מספר לא מבוטל של דורות שחיו על פי תפיסה זו, היום ישנו כורח להתעורר מחלום המשפחה הגדולה ולהגביל את הילודה, על מנת שלא להביא ילדים לעולם שבו הסיכוי שלהם לעתיד כמעט אפסי – וחייהם ממילא לא יהיו פשוטים.

חייב לקום ארגון כלל עולמי שיקרא להגבלת הילודה בעולם כולו. הסברת חשיבות האיזון להמשך החיים, על מנת למזער ככל האפשר את הפגיעה בסביבה ולמנוע סבל אנושי.

בשל שינויי האקלים, סביר להניח שמרבית בני הששים ומטה לא יסיימו את חייהם “בשיבה טובה”, שהוא מושג מן העבר ההולך ונעלם מהלקסיקון של ההווה. וסביר להניח שבקרוב תוחלת החיים תתחיל במגמת ירידה בשל מחלות כתוצאה מסטרס, מיוקר מחיה, מהידלדלות משאבים, מעושק שיטתי במסגרת החוק וצרכים הולכים וגדלים של מערכות שלטוניות, ממחלות סביבתיות (גנטיות), מחלות אקלימיות, מחלות ניווניות, רעב, התאבדות וכד’.

שאלה : איך יודעים שכדור הארץ חולה?

תשובה : פשוט מאד, מודדים לו חום – אבל עכשיו, כשמבינים, מודדים נכון!

המסר של המאמר הזה הוא להעביר את הצורך בשינוי קיצוני על מנת להמשיך להתקיים. לא להפסיק לחיות, אלא ליהנות מהחיים – עד כמה שאפשר בצניעות, על מנת למזער נזקים שגורמים לקריסת מערכות.

הצטרפו לקבוצת פייסבוק להגבלת ילודה לשם מניעת סבל אנושי כתוצאה משינויי אקלים וחיסול משאבים : הנושא החשוב ביותר שצריך לעלות בכל פורום העוסק בהישרדות – ואיש אינו עוסק בו…

כמה מילים על המחבר :

שמי איל כהן, מחבר סדרת הספרים “דברים שלא תשמע מהרופא שלך” שמטרתה לפתח תחום שנקרא “מודעות אובייקטיבית”, עוסק בחקר האמת בנוגע לחיים ולבריאות, שלא מתוך השפעות תרבותיות או של אינטרסים מסוגים שונים.

את המאמר הזה ברוח הספר “(י)סודות הבריאה”, העברתי לבלוג לא בשביל לגרום אי-נוחות או להפחיד, אלא מכיוון שאני מאמין שכיצורים אחראיים ואינטליגנטים, אנו מחויבים להבין את המציאות על הרבדים העדינים שבהם אנו מתקיימים, על מנת שנוכל לקחת אחריות ולנהל את חיינו בצורה פחות מזיקה.

אני מאמין שישנן דרכים רבות שבהן ניתן לשנות, לייעל, לשפר בהפחתת הנזק ולמנוע קריסה, אלא שהממסד בוחר בדרכים הכרוכות בעושק – המהוות פתרון זמני אך בטווח הארוך גורם להחמרת המצב.

קראו מאמר שכתבתי על הרמזור כמפגע אקולוגי על מנת לקבל פרספקטיבה שונה ולהבין איך אנחנו הורסים את העולם באדישות ובאטימות – הגם כאשר זה לא הכרחי…

אם מעניין אתכם לדעת יותר על האנרגיה כמרכיב העל של החיים, אתם מוזמנים לקרוא תקציר של ספר שכתבתי בשם :

“(י)סודות הבריאה” – האיזון האנרגטי של הגוף והחיים – מובטחת לכם חוויה מרתקת.

את הספר המלא ניתן לרכוש ישירות מן המחבר.

Comments (3)

 • נורי אלפר Reply

  אייל, מאמר מעניין ומרשים.
  אני אכן חש את השינויים המתחוללים לכיוון שלילי של התחממות, המאמר מוסיף ומבהיר את התחושות שחווה.
  אשמח ללמוד עוד עליך ועל הנושא.
  בברכה
  נורי אלפר

  12 במרץ 2017 at 14:51
  • Eyal Reply

   תודה על תגובתך נורי יקר,
   החלק הזה של האתר למעשה משלים את סדרת בספרים “דברים שלא תשמע מהרופא שלך”, ויש בו מידע רב בנושאים שונים ברוח המודעות האובייקטיבית, שהוא שמה של פילוסופיה שקיבלתי בהארה, המאפשרת להבין באופן ברור את החיים על פני כדור הארץ ברמה האנרגטית, שהיא שורש החיים והבסיס לקיומם, ולתפקודם של גוף ונפש. הבנת משמעותה של האנרגיה בחיים מאפשרת לתקן את דרכנו, ולמנוע ולרפא מחלות רבות המתפתחות כתוצאה ממצוקה אנרגטית ומגזל אנרגטי, מהם התרבות שבה אנו חיים מתעלמת, ככל שאנו נשלטים ומנוצלים על ידי גופים רבי עוצמה, וכוחות תרבותיים המוּנעים מאינטרסים שהם בעיקרם כלכליים, תעשייתיים, פוליטיים, דתיים ותרבותיים, השולטים במוחם ובהתנהגותם של האנשים.
   ראה עצמך מוזמן לנבור בו ולחלץ ממנו מידע, ואשמח אם תחליט לרכוש את שני הספרים הראשונים בסדרה
   http://eyalcohen.com/%D7%93%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C%D7%90-%D7%AA%D7%A9%D7%9E%D7%A2-%D7%9E%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%90-%D7%A9%D7%9C%D7%9A-2/

   13 במרץ 2017 at 1:04
 • הגר Reply

  ברגע שהאדם יפתח רגישות לסובב אותו, שמירת האקולוגיה תהיה מובנת מאליה. כל עוד הנטיה היא להשיג כמה שיותר, להתחרות בכל מי שרק אפשר, האדם ימשיך לנצל את זולתו ואת הטבע. אהבת הזולת נחוצה לנו, כדי שנצא מהנטיה להשיג כמה שיותר על חשבון האחר.

  9 באוגוסט 2017 at 17:44

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.