התחממות גלובאלית – ההונאה הגדולה של תרבות תעשייתית

מפעם לפעם אני מעלה כאן נושאים בעלי חשיבות גורלית, שאינם “פוליטיקלי קורקט”, והמשמעות היא שהממסד והתקשורת נמנעים מלעסוק בהם בגלל אינטרסים, או קיבעון מחשבתי – או שילוב של השתיים.

הפעם אעסוק בנושא שהוא אולי החשוב ביותר להמשך קיומנו 

“ההתחממות הגלובלית” – או מה שאני מגדיר : ההונאה הגדולה של תרבות תעשייתית, ובעצם : איך זה שאנחנו לא מבוהלים…(?)

במאמר זה אסביר תופעות שקורות בעולם, כמו לדוגמה איך ייתכן שהקרחונים בקטבים נמסים בקצב מבהיל בזמן שבתקשורת מדווחים על עלייה מזערית בטמפרטורות, איך פתאום קורה שילדים שנשכחים ברכב שעמד בשמש מתים אחרי כמה דקות – תופעה שלא הכרנו בעבר, ותופעות אחרות שאיננו מסוגלים להבין בגלל הדרך שבה אנו מעוצבים לחשוב בנושא הבוער ביותר בנוגע להמשך קיומו של האדם, והוא נוגע לגורל של כולנו. 

למרות שרפות ענק, יובש קיצוני ותופעות אקלימיות קיצוניות שלא ראינו בעבר, דיווחי מזג האוויר באמצעי התקשורת אינם מעמידים בפנינו סימני אזהרה שיעוררו בנו מודעות לחומרת המצב, ובמקום זה, נוהגים להשתמש בביטויים מרגיעים כמו “התחממות קלה”, “עלייה קלה בטמפרטורות”, “עליה קלה בעומס החום” וכדומה, ובהמשך נבין את הסיבה לכך…

בתרבות ה”פוליטיקלי קורקט” שבה אנו חיים, הדרך שבה אנו מדווחים בנוגע לאקלים לא מראה על בעיה, וישנם שלושה גורמים עיקריים המונעים מאתנו להבין את המציאות הקשורה בה: 

 • הגורם הראשון : המושג “התחממות גלובאלית“.

השימוש במושג זה גורם לבלבול, ועובדה שעד היום מדענים מתווכחים ביניהם בלהט אם בכלל יש דבר כזה התחממות גלובלית או שזוהי רק פיקציה.

מתנגדי המושג משתמשים בטיעון המבלבל שישנן עונות קרות במיוחד, ובכך הם מערערים את הטיעון שישנה התחממות קבועה, על מנת להוריד את הנושא מסדר היום הציבורי. ישנם ביניהם אף הטוענים שהעולם מתקרר ושאנו על סף עידן קרח…

להבדיל מן ההגדרה המוטעית והמבלבלת “התחממות גלובלית”, המושג “שינויי אקלים” מגדיר את המצב במדויק, ובו יש להשתמש, אך לפני כן חשוב להבין אותו.
המשמעות של שינויי אקלים היא שהרס מערכות אקולוגיות המגינות על הסביבה מפני שינויי אקלים, מביא לידי כך שהחם נהיה חם יותר והקר נהיה קר יותר.

לשם המחשת חשיבות הנושא, אבהיר שאקלים יציב הוא תנאי יסוד לקיומם של חיים מפותחים, ושינויי אקלים הם הגורם ההרסני ביותר עבורם!

 • הגורם השני : חלוקת מעלות החום לפי שיטת צלזיוס °C

בשיטה זו טווח הטמפרטורות שבין קפיאת המים לבין רתיחתם חולק למאה מעלות (סולם המאה מעלות / Centigrade scale ).

שיטה גסה זו עשויה להתאים לבקרת תהליכים כימיים בתעשייה, אך אינה מתאימה למדידת טמפרטורות במערכות חיות, וזאת מאחר שהחיים, כאנרגיה, מתפקדים ברזולוציה הרבה יותר גבוהה, וחלוקה גסה זו אינה מאפשרת את הבנת החיים – ובטח שלא ראיית תהליכים אנרגטיים המניעים אותם.

אילו היינו מחלקים את אותו טווח טמפרטורות שבין קפיאת המים לבין רתיחתם לאלף מעלות, הייתה לנו רזולוציה הרבה יותר חדה, שתאפשר לראות ולהבין  איך תהליכי חיים מופעלים על ידי שינויים קלים באנרגיה.

למעשה, על מנת לקבל תמונה ברורה של תהליכים אנרגטיים בחיים, מוטב היה לו היינו מחלקים את אותו הטווח שבין קפיאת המים לרתיחתם לעשרת אלפים מעלות, מה שהיה מאפשר לנו לראות ולהבין את השינויים העדינים בתפקודי האנרגיה, מרגע היווצרות החיים (עיבור), הלידה, ותהליכים שונים עד לזקנה ולמוות, וכך גם במצבים נפשיים שונים ובתופעות שונות הקשורות בהם.

לחלוקה זאת היינו קוראים מעלות ביולוגיות – או “מעלות ביו”.

ההבדל מתבטא בכך שבדיווחי מזג האוויר בתקשורת, לא טורחים לדווח על שינויי טמפרטורה בטווח של חלקי מעלה, כמו לדוגמה, לא ידווחו על הבדל בין 30°C ל 30.3°C, על אף שההבדל ביניהם הוא משמעותי ביותר לקיום החיים.

במקום זה נהוג להשתמש בביטויים מרגיעים כמו : “עלייה קלה בעומס החום“, “חם מעט מהרגיל” או “הטמפרטורות ללא שינוי ניכר (שינוי, אך לא ניכר…)”.

רק אבהיר שאין דבר כזה שינוי לא ניכר, כשמדובר בסביבה חיה האנרגיה היא קדושה, וכל שינוי בה הוא בעל פוטנציאל הרס.

אילו היינו מתייחסים אל הסביבה כאל מערכת חיה המתקיימת בממד האנרגטי, גם כאשר מודדים את טמפרטורת הסביבה היה ראוי להשתמש ברזולוציה הרבה יותר גבוהה ממעלות צלזיוס, כדי להבין את ההשלכות של שינויי טמפרטורה על תופעות אקולוגיות ועל החיים.

שימוש ב”מעלות ביו”, היה מביא לידי כך שהיינו מבחינים שבתוך שניים או שלושה עשורים הטמפרטורה עלתה מ 3000 מעלות ל 3300 מעלות, ומבינים היטב את גודל האסון שאנו מביאים על עצמנו, בתרבות תעשייתית המזהמת ומשחיתה את המערכות האקולוגיות של כדור הארץ בשיטתיות והורסת אותן ללא מעצורים.

ברזולוציה של שיטת צלזיוס, עם חלוקה למאה, איננו רואים כלום. כמה עשיריות מעלה למעלה או למטה לא עושות רושם על אף אחד!

 • הגורם השלישי : הדרך שבה נהוג למדוד את הטמפרטורה.

משום מה מקובל למדוד את הטמפרטורה של האוויר – ובנוסף לכך, מודדים את טמפרטורת האוויר בצל.

בשיטה זו ישנן מספר בעיות :

הבעיה הראשונה היא שהאוויר שקוף, ולכן רק חלק מזערי מקרינת השמש נקלט בו (שלא כמו עצם אטום הסופג את הקרינה ומתחמם באופן לינארי).

הבעיה השנייה היא שבשל הנפח העצום של האטמוספרה, טמפרטורת האוויר עולה באטיות יחסית.

הבעיה השלישית היא שאוויר שהתחמם לא נשאר במקום ומוסיף להתחמם, אלא זורם מיד בצורת רוח לאזורים קרירים יותר על מנת לאזן את האטמוספרה, ולכן, כאשר מודדים את טמפרטורת האוויר, המדידה אינה נותנת לנו אינדיקציה ביחס לטמפרטורה של האדמה, הקולטת את קרינת השמש, מתחממת בצורה לינארית והתוצאה היא יובש ושריפות.

כל השיבושים הללו מובילים לכך שדיווחי מזג האוויר מעבירים לנו מידע מסורס שאינו משקף את המציאות בשטח, וכאשר מדובר בנושא כל כך גורלי, נותר לתהות איך עד היום הממסד עדיין מצליח להעביר לנו מידע כה מעוות…

עם זאת, אני חייב לזקוף לזכותם של מדענים, שכבר לפני שנים רבות אמרו שאם הטמפרטורה של כדור הארץ תעלה בשתי מעלות צלזיוס, זו תהיה קטסטרופה. אנחנו פשוט לא הבנו במה כרוכה העלייה של כל מעלה צלזיוס…

בזמנו גם לי זה לא היה ברור, אבל היום אני יודע שהסיבה לכך היא שעל מנת להעלות את הטמפרטורה של האוויר בצל, כפי שמקובל למדוד, בשתיים או בשלוש מעלות צלזיוס, יש צורך בכמות קרינה עצומה שתשרוף כל חומר אורגני, ותגרום לאסונות טבע קולוסליים שלא יותירו חיים מפותחים על פני האדמה.

על מנת לקבל תמונה נכונה באשר למצבה של הסביבה, יש למדוד את הקרינה ואת הטמפרטורה של האדמה או של עצם מוסכם אחר החשוף לקרינת השמש.

מי שאינו חש את התחזקות הקרינה של השמש על בשרו – או שמתעלם ממנה, לא יוכל להתעלם מהשלכותיה.

אנו מוצאים לה עדות בעלייה מבהילה בשכיחות העולה של סרטן העור ונגעי עור שונים שבשלב כלשהו הופכים לגידולים סרטניים, בשרפות ענק יומיומיות ההולכות ומתרבות בעולם כולו, בסופות, בשיטפונות ובתופעות אחרות המעמידות את החומר האורגני ואת המשכיות החיים המפותחים בסכנה ממשית כבר בטווח הנראה לעין.

כך נוצר מצב שבתוך מספר עשורים של תרבות תעשייתית מנצלת ומזהמת, שהביאה לידי כך שהטמפרטורה של חתיכת פח המצויה תחת קרינת השמש עולה בעשרות מעלות לכזו המאפשרת לטגן עליה חביתה, הטמפרטורה של האוויר הנמדדת בצל ממש לידה, עלתה בטווח של חלקי מעלה, שבדיווחי מזג האוויר לא טורחים להחשיב, ולכן איננו מודעים לשינוי.

המדאיג שבדבר הוא שאיננו מבינים את איתותי הסכנה הנובעת מכך שחלבון הביצה דומה לחלבונים המרכיבים את גופנו, והנזק הנגרם לו מצביע על פוטנציאל הנזק שלו גופנו חשוף תחת קרינת השמש.

מסיבה שאינה ברורה הרשויות אינן מספקות לציבור מידע בנוגע לקרינת השמש, אלא רק לטמפרטורת האוויר הנמדדת בצל.

אילו היינו מדווחים על העלייה בקרינת השמש לאורך עשרות השנים האחרונות, הייתה לנו סיבה ממשית להיות מבוהלים, ולהבין שאין מנוס מעשיית צעדים אמתיים לשינוי, החיוניים להישרדותנו ולהמשכיותנו.

למיטב זיכרוני, אי-שם בשנות ה2000 העיתון “מעריב” החל לפרסם מדידת קרינה של השמש. דבר שמאד שימח אותי בזמנו, אך נפסק לאחר תקופה קצרה מסיבה שאינה ברורה.

איך ניתן להסביר שמתעלמים מממד כה גורלי לכל האנושות ולחיים המפותחים, הייתכן שיש כאן יד מכוונת למנוע פניקה ולהמשיך במדיניות של “עסקים כרגיל” בזמן שכדור הארץ למעשה בוער?

אני לא יכול שלא לשאול את עצמי למי יש אינטרס להסתיר את המידע מהציבור, מאחר ובסופו של דבר אף אחד לא ייהנה מהמצב שהאנושות כולה מובלת אליו.

שואה אקולוגית משמעותה הכחדה גורפת – ומי שימשיך להתקיים לא ייהנה מהחיים בסביבה לא יציבה, שכבר אינה מסוגלת לתמוך בחיים מפותחים…

ככל שהדבר נוגע לנו ישירות, המשמעות של עליה מתמשכת ברעילות הקרינה מן השמש היא אינפלציה כתוצאה מפגיעה אנושה בחקלאות וביבולים, בצורת עולמית, רעב, יובש, אבדן מקורות מזון חיוניים וגידול מזון בחממות, שיעלה את מחירו ויביא לעליה קטסטרופלית של יוקר המחיה. תחרותיות הולכת וגוברת המאיצה את קצב החיים, מעלה את רמת הלחץ הנפשי בהתמדה וגורמת למחלות אוטואימוניות ולסבל אנושי. שינויים סביבתיים מהירים וקיצוניים גורמים לעלייה בתחלואה מסרטן וממחלות גנטיות, למוות ולאסונות רבים אחרים. במידה ואדם לא יפעל לעצירת התהליך, מרבית האוכלוסייה תלך ברעב ובמחלות, ואלו שיוכלו להתקיים יהיו מעטים – וגם זה לא יוכל להימשך לאורך זמן.

בטבע, יצורים מתרבים לפי כמות המזון, ובשנים שבהן המזון מצוי בשפע היצורים מתרבים בכמויות גדולות יותר, לעומת שנים שחונות, שבהן הם אינם מסוגלים להתרבות. 

האדם, להבדיל, אינו צריך לצוד את המזון או להסתפק במה שהטבע נותן. בעשורים האחרונים, ככל שהטכנולוגיה משתכללת, המזון מגודל באמצעים תעשייתיים והוא נגיש בכמויות ללא הגבלה ובמחיר לכל נפש, וככל שיכולתו לנצל את הסביבה גדלה לרמה פנומנלית, המין האנושי מתרבה. עם זאת, הפעילות של האדם צורכת משאבים הנחוצים ליצורים אחרים ומייצרת זיהום אוויר הגורם שינויים במבנה הגזים של האטמוספרה – ובשכבות גז המגנות על כדור הארץ מפני קרינת השמש, כמו שכבת האוזון ההולכת ומתפרקת ומידלדלת במהירות. בימים אלו, למעשה, בכל שנייה כדור הארץ עובר שינויים שלפני התרבות התעשייתית היו אורכים מיליוני שנים, אלא שאם בעבר השינויים היו לכיוון של בנייה והתחזקות, הפעם מדובר בשינויים של הרס והתפרקות.

שינויים אלו במבנה ובתכונות הגזים באטמוספירה, גורמים להתחזקות הקרינה המגיעה אל פני האדמה ושורפת את כל מה שמצוי על פניה.

אותה קרינה מפלצתית היא הגורם הלא נראה הממיס במהירות את הקרחונים שבקטבים, בזמן שדיווחי מזג האוויר בתקשורת אינם מאפשרים להבין, מאחר שהם מתבססים על מדידת טמפרטורת האוויר – בצל, ואינם מראים שינוי משמעותי במעלות החום.

אותה קרינה היא גם זו שבשנים האחרונות מבשלת תינוקות שנשארים בטעות ברכב העומד בשמש, לעתים למשך מספר דקות. תופעה שעד שנת אלפיים לערך לא היכרנו.

מאחר והאדם מונע על ידי אנרגיה, שינויי האקלים משבשים את תפקודיו ואת מצבו הבריאותי, גורמים לקשיים תפקודיים, לשינויים הורמונליים ולשינוי התנהגות – ואף למותם של מאות אלפי בני אדם באופן ישיר או עקיף, מבלי שנהיה מודעים לכך.

אדמה פורייה ואדמה עקרה 

האדמה היא חומר חי המקיים חילוף חומרים, וכל גרם של אדמה פורייה מכיל מיליוני חיידקים, המייצרים מולקולות אורגניות מורכבות החיוניות לחיים המפותחים ממינרלים ומחומרים פשוטים אחרים. העלייה בעוצמת הקרינה האולטרה סגולית מן השמש שורפת את האדמה ומחסלת את החיידקים, ומביאה לידי כך שהאדמה הופכת לעקרה, ובשלב כלשהו כבר לא תוכל לתמוך בצמחייה, מה שעלול להביא לעליות מחירי מזון ולרעב הרבה יותר מהר מכפי שאנחנו מסוגלים להבין… 

חשוב שנבין שאין בעולם בעל חיים מיותרים, וכל יצור הוא חלק ממערכת אקולוגית שיש לו תפקיד וחשיבות בחילוף החומרים של הכוכב, שהביא אותו לרמה אורגנית כה גבוהה שמאפשרת לו לתמוך בחיים מפותחים. בעלי חיים החיים תחת השמש, והם חיוניים לקיומו של כדור הארץ כשלם, נכחדים במהירות כתוצאה מההתחממות, מבלי שהאדם המרוכז בעצמו ייחס לדבר חשיבות כלשהי, אך גם אם נתעלם מסבלם של בעלי החיים האחרים, השינויים ברמת החום של הסביבה גורמים לאדם לתלות הולכת וגוברת במכונות.

אנו יכולים להסתתר מהקרינה במבנים אטומים וממוזגים, אך מזגני אוויר, שהפכו למכונות שאליהן אנו מתחברים באופן אוטומטי (כמו מכונת הנשמה או מכונת דיאליזה), אמנם עוזרים לנו לעבור בנעימים ובנוחות את היום, בדומה לתרופה, הם מהווים טיפול סימפטומטי למצוקה, ובד בבד עם צריכת חשמל גבוהה עולה הזיהום הסביבתי, השימוש במזגן מחמם לנו את המחר ומאיים לשרוף לנו את העתיד.

אנו יכולים לעבוד באוויר הפתוח בלילות על מנת להימנע מהקרינה, אך העצים וירק השדה אינם יכולים להימלט מהחום ההולך וגובר של האדמה ומקרינת השמש ההולכת ומתחזקת, וככל שיימשכו תהליכי זיהום האוויר והקרינה תתגבר, בשלב כלשהו באופן תגיע “תקרת הפוטוסינתזה”, שהיא שלב שבו תהליכי החיים בצמחים לא יוכלו להתקיים תחת השמש – והם יתייבשו וימותו.

כך מתקיים מצב פרדוקסלי, שבו ככל שהסביבה נפגעת, ניסיון לשפר את המצב באמצעות הפעלת מזגנים, גורם דווקא לעליית הזיהום ולהאצת ההידרדרות.

במקום שיצור אינטליגנטי יכיר את מקומו, יבין את השפעתו ויעשה צעדים אמתיים להקלת העומס על הסביבה ולקיום בהרמוניה על מנת לאפשר לעולם לתקן את עצמו, אנו מגיבים בהעלאת העומס, ובכך מאיצים קריסת מנגנונים אקולוגיים שתפקודם התקין חיוני לאיזון האנרגיה של הכוכב.

ככלל, מומלץ להימנע ככל האפשר מהפעלת מזגן – גם מטעמים בריאותיים, על מנת שלא לנוון את מנגנוני וויסות האנרגיה של הגוף, וגם מן הטעם של חיסכון באנרגיה ובהפחתת זיהום.

הקרינה ההולכת ומתחזקת היא הסיבה לריבוי שריפות ענק שמדי שנה מכות באזורים שונים בעולם. נוסף על כך, התחממות האוקיינוסים – המאזנים את הטמפרטורה של כדור הארץ, גורמת לכך שהולכות ומתרבות תופעות אקלים הרסניות כמו סופות טרופיות. התחממות האוקיינוסים גם גורמת לכך שמי הים מסוגלים להחזיק פחות חמצן ופוגעת קשות ביצורים מפותחים החיים בים – וגורמת להכחדת מינים, שהיא למעשה חלק מקריסת מערכות בביולוגיה של כדור הארץ.

החברה האנושית עסוקה בהישרדות ובמלחמות תרבות, ואף שהיא מקריבה לא מעט קרבנות ומשלמת הון עתק בגלל אסונות טבע הנובעים משינויי האקלים, אינה מודעת לבעיית הקרינה המתחזקת – ושועטת אל סוף דרכה כעדר של זומבים החיים בעיוורון מובנה, מובלים על ידי מנהיגים כלכליים חסרי כל בסיס רוחני. מצב זה אינו מותיר סיכוי להתעוררות שבכוחה להביא לעשיית שינוי אמתי למנוע את המשך תהליך ההתרסקות היוצא לחלוטין מכלל שליטה.

חלק מן המחיר שאנו משלמים עבור חיי החטא וההפקרות הכלכלית, הוא חיים בלולאה מתגברת ההופכת את השמש במהירות לכבשן ענק, המאיים להפוך את כדור הארץ למשרפה, ואת החיים על פניו לגיהינום עלי-אדמות בתוך פרק זמן קצר מכפי שאנו יכולים להעריך.

אותה השמש, שעד לפני שנים ספורות האדם שר לה שירי הלל כמקור החיים והשפע, הופכת ממש למול עינינו במהלך חיי דור אחד בלבד, מקור לצרות, יובש, שרפות, עלייה מתמדת ביוקר המחיה, מחלות ומוות.

מהו הגורם למצב?

אנחנו מושחתים מן היסוד.

באמצעות השתלת מסרים מעוותים והרסניים וטיפוחם במשך אלפי שנים, התרבות הקפיטליסטית חינכה את בני האדם לחיות על פילוסופיה של חיידק טורף, להתרבות במהירות עצומה ולצרוך משאבים ללא מעצורים, ובכך להרוס את הסביבה תוך שאנו מתעלמים לחלוטין מן ההשלכות של התנהגותנו על עתידנו.

על מנת להימנע מקריסת מערכות אקולוגיות, האדם חייב היה לרסן את עצמו בשני תחומים בעלי חשיבות קיומית.

הגבלת שכר

הגבלת ילודה

בשניהם האדם לא רק שלא ריסן את עצמו, אלא הלך רחוק ככל שיכול היה – ולכך יש השלכות הרסנית על עתידו.

מטבע הדברים האדם לא היה אמור להיות עשיר, אך התרבות הקפיטליסטית הפרועה הפכה את האדם לרודף בצע וחובב מנעמים. צורת כלכלה שבה לאדם יש גישה חופשית לאינסוף משאבים, דוחפת אנשים בעלי יכולות פנומנליות למקסם את הפוטנציאל שלהם לניצול חסר מעצורים של הסביבה – וככל שהאדם יותר מונע מעשיית כסף, הוא מסוגל להפעיל יותר לחץ על המשאבים ולייצר זיהום ולהפר איזונים, ואת זה האדם עושה באופן אובססיבי במטרה להשיג יותר ויותר.

מצב זה, שאותו אני מכנה בשם “הפקרות כלכלית” לא יוכל להתקיים לאורך זמן, מאחר וניצול וצמיחת יתר יובילו בסופו של דבר לקריסה.

הכסף הוא כוח המכלה את הסביבה, וכשם שאדם מוגבל על ידי החוק ברמת הכוח הגופני שמותר לו להפעיל, כך צריך היה לנהוג גם בהפעלת כוח כלכלי.

כלכלה אחראית וברת תוחלת חייבת לרסן את השחיתות, על מנת למנוע הרס שיטתי ויסודי של הסביבה.

העושר הוא השחיתות – והגורם עיקרי להרס הסביבה, אין זה משנה כמה אתה חכם או מוכשר או אם הרווחת ביושר. החלומות על העושר הם שורש הבעיה ממנו עלינו להיפטר אם נרצה להוסיף להתקיים. חשוב יותר להיות מאושרים – ואת זה הכסף לא קונה.

מלבד הכלכלה, למספר בני האדם בעולם משמעות שאינה פחותה למצבה של הסביבה, הדתות שהן ערש התרבות גרמו לעולם נזק בלתי הפיך לאיזון באמצעות הציווי ללדת ככל האפשר למטרות פוליטיות.

בעקבות מספר לא מבוטל של דורות שחיו על פי תפיסה זו, היום ישנו כורח להתעורר מחלום המשפחה הגדולה ולהגביל את הילודה, על מנת שלא להביא ילדים לעולם שבו הסיכוי שלהם לעתיד כמעט אפסי – וחייהם ממילא לא יהיו פשוטים.

חייב לקום ארגון כלל עולמי שיקרא להגבלת הילודה בעולם כולו. הסברת חשיבות האיזון להמשך החיים, על מנת למזער ככל האפשר את הפגיעה בסביבה ולמנוע סבל אנושי.

בשל שינויי האקלים, סביר להניח שמרבית בני הששים ומטה שחיים היום לא יסיימו את חייהם “בשיבה טובה”, שהוא מושג מן העבר ההולך ונעלם מהלקסיקון של ההווה. וסביר להניח שבקרוב תוחלת החיים תתחיל במגמת ירידה, בשל מחלות כתוצאה מסטרס מיוקר מחיה, מהידלדלות משאבים, מעושק שיטתי במסגרת החוק וצרכים הולכים וגדלים של מערכות שלטוניות, ממחלות סביבתיות (גנטיות), מחלות אקלימיות, מחלות לב, מחלות ניווניות, תזונה לקויה, התאבדויות וכד’.

משמעות הדבר היא מכך שלא ייתכנו חיים בריאים על כוכב חולה, וככל שמצבה של הסביבה יחמיר, יחמיר גם מצבו הבריאותי של האדם, ולכן, אם האדם רוצה לשרוד, הוא חייב להילחם על שמירה על הסביבה.

 • שאלה : איך יודעים שכדור הארץ חולה?
 • תשובה : פשוט מאד, מודדים לו חום – אבל עכשיו, כשמבינים, מודדים נכון!

אם הבנת את משמעות הדברים, אתה מוזמן להצטרף לקבוצת הפייסבוק הגבלת ילודה לשם מניעת סבל אנושי כתוצאה משינויי אקלים וחיסול משאבים : הנושא החשוב ביותר שצריך לעלות בכל פורום העוסק בהישרדות – ואיש אינו עוסק בו…

כמה מילים על המחבר :

שמי איל כהן, מחבר סדרת הספרים “דברים שלא תשמע מהרופא שלך” שמטרתה לפתח תחום שנקרא “מודעות אובייקטיבית”, עוסק בחקר האמת בנוגע לחיים ולבריאות, מנקודת מבט אובייקטיבית, שאינה מושפעת מתרבות זו או אחרת או מאינטרסים למיניהם.

המטרה של המאמר הזה אינה לגרום אי-נוחות, להפחיד או לייאש, אלא להעביר את הצורך בשינוי קיצוני על מנת להמשיך להתקיים. לא להפסיק לחיות, אלא ליהנות מהחיים אך עם ערכים אמתיים – עד כמה שאפשר בצניעות, על מנת למזער נזקים שגורמים לקריסת מערכות.
כיצורים אחראיים ואינטליגנטים, על מנת שנוכל לקחת אחריות ולנהל את חיינו בצורה פחות מזיקה, אנו מחויבים להבין את המציאות על הרבדים העדינים שבהם אנו מתקיימים ולפעול בהרמוניה ככל שניתן.

אני מאמין שישנן דרכים רבות שבהן ניתן לשנות, לייעל, לשפר בהפחתת הנזק ולמנוע קריסה, אלא שהממסד בוחר בטיפולים סימפטומטיים הכרוכים בעושק – המהווים פתרון זמני אך בטווח הארוך גורמים להחמרת המצב.

קרא מאמר שכתבתי על הרמזור כמפגע אקולוגי על מנת לקבל פרספקטיבה שונה ולהבין איך אנחנו הורסים את העולם באדישות ובאטימות – הגם כאשר זה לא הכרחי…

אם מעניין אותך לדעת יותר על האנרגיה כמרכיב העל של החיים, אתה מוזמן לקרוא תקציר של ספר שכתבתי בשם :

“(י)סודות הבריאה” – האיזון האנרגטי של הגוף והחיים – מובטחת לך חוויה מרתקת.

את הספר המלא ניתן לרכוש ישירות מן המחבר.

Comments (5)

 • נורי אלפר Reply

  אייל, מאמר מעניין ומרשים.
  אני אכן חש את השינויים המתחוללים לכיוון שלילי של התחממות, המאמר מוסיף ומבהיר את התחושות שחווה.
  אשמח ללמוד עוד עליך ועל הנושא.
  בברכה
  נורי אלפר

  12 במרץ 2017 at 14:51
  • Eyal Reply

   תודה על תגובתך נורי יקר,
   החלק הזה של האתר למעשה משלים את סדרת בספרים “דברים שלא תשמע מהרופא שלך”, ויש בו מידע רב בנושאים שונים ברוח המודעות האובייקטיבית, שהוא שמה של פילוסופיה שקיבלתי בהארה, המאפשרת להבין באופן ברור את החיים על פני כדור הארץ ברמה האנרגטית, שהיא שורש החיים והבסיס לקיומם, ולתפקודם של גוף ונפש. הבנת משמעותה של האנרגיה בחיים מאפשרת לתקן את דרכנו, ולמנוע ולרפא מחלות רבות המתפתחות כתוצאה ממצוקה אנרגטית ומגזל אנרגטי, מהם התרבות שבה אנו חיים מתעלמת, ככל שאנו נשלטים ומנוצלים על ידי גופים רבי עוצמה, וכוחות תרבותיים המוּנעים מאינטרסים שהם בעיקרם כלכליים, תעשייתיים, פוליטיים, דתיים ותרבותיים, השולטים במוחם ובהתנהגותם של האנשים.
   ראה עצמך מוזמן לנבור בו ולחלץ ממנו מידע, ואשמח אם תחליט לרכוש את שני הספרים הראשונים בסדרה
   http://eyalcohen.com/%D7%93%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C%D7%90-%D7%AA%D7%A9%D7%9E%D7%A2-%D7%9E%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%A4%D7%90-%D7%A9%D7%9C%D7%9A-2/

   13 במרץ 2017 at 1:04
 • הגר Reply

  ברגע שהאדם יפתח רגישות לסובב אותו, שמירת האקולוגיה תהיה מובנת מאליה. כל עוד הנטיה היא להשיג כמה שיותר, להתחרות בכל מי שרק אפשר, האדם ימשיך לנצל את זולתו ואת הטבע. אהבת הזולת נחוצה לנו, כדי שנצא מהנטיה להשיג כמה שיותר על חשבון האחר.

  9 באוגוסט 2017 at 17:44
 • סיג. Reply

  אחלה גישה…בהחלט מאתגרת… .. רק שבקטנה… התעלמת מההארפ.. מהכימטריילס.. מהבונים… .. מתהליכים היסטוריים של השפעה על הגישה האנושית לחיים.. .. מהגורמים המשפיעים על המיינסטרים מדיה … … מהאפשרויות החלופיות לניהול החברה האנושית.. ויש כמה וכמה כאלה… וזה היה בקטנה כמובן.

  22 בנובמבר 2020 at 6:28
 • יובל Reply

  אין דבר כזה התחממות גלובלית.
  זה שקר ממסדי מוכח ולא מפורסם.
  כשהחורף קר יותר והקיץ חם יותר
  זה הזמן בו הקטבים נמסים.
  וכשהחורף קר פחות והקיץ חם פחות אז הקטבים קופאים יותר.
  מצבנו בשנים האחרונות הוא חורף קר מאוד וקיץ חם מאוד. ולכן יש המסה של הקטבים.
  כל מה שהממסד מפרסם באינטנסיביות זה רק על מנת לשרת את אג’נדת הפחדת האנושות ונקיטת צעדים מגבילים לבני האדם כדי לייצר עוד ועוד שליטה.

  23 בינואר 2023 at 5:20

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *