תזמורת וירטואלית

מה זה בכלל תזמורת וירטואלית ???

ראשית, על מנת להסיר חרדות מהמושג שחלק מהגולשים וודאי אינו מכיר, אבהיר שתזמורת וירטואלית נשמעת במידה מפתיעה כמו הדבר האמיתי (המחשות לאיכות הצליל ניתן לשמוע בסרטון הווידאו בתחתית הדף), וכמוזיקאי בעל אוזן מאד רגישה, אני יוצא מתוך הנחה שאם אני נהנה ממנה – אין סיבה שכל אחד אחר לא ייהנה ממנה…

בהשוואה לתזמורת של נגנים יש לה יתרונות וחסרונות.

היתרונות שבתזמורת עם נגנים הם שיש יותר עומק לצליל ויותר כוח למופע – ואפשר ליהנות מהניואנסים הקטנים של כל כלי נגינה. כמובן שככל שהנגנים ברמה גבוהה, אפשר ליהנות מהסגנון ומהיכולות של כל נגן.
החסרונות הם הגודל (בפרט כשמדובר באירועים קטנים או במקומות קטנים), העלות גבוהה, הרפרטואר מוגבל, וכמובן, הגורם האנושי שצריך שיהיה מקצועי, איכותי ואחראי – וזה לא תמיד בנמצא…

היתרונות של התזמורת הווירטואלית הן המגוון העצום של צלילים שאיתם אפשר ליצור עיבודים עשירים. החופש ליצור את העיבודים ולייצר רפרטואר אישי ומיוחד אינסופי ומגוון, שהוא החלום של כל אמן. הקומפקטיות (אפשר לערוך ערב זמר משפחתי בסלון הבית…), המחיר אפשרי לחתך סוציו-אקונומי ממוצע, אין בעיות של משמעת ואחריות של נגנים, ואין תלות ברמה של נגנים או במצב-הרוח שלהם. הצליל איכותי והמופע תמיד ישמע אותו הדבר – למעט אחרי שאני מכניס בקבצים שינויים יזומים.

בתזמורת וירטואלית, אנו עושים שימוש במחשב המחובר באמצעות USB לסינתסייזר חיצוני, שלתוכו דגומים צלילים שונים של כלים המשמשים להפקת מוזיקה. הסינתסייזר כולל למעלה מ 1000 צלילים של כלים שונים, שאיתם אפשר להשתמש בהקלטה ובהפקה, ביניהם תופים, גיטרות, מגוון של כינורות, מגוון של כלי נשיפה, פסנתרים, אורגנים, אקורדיון ובעצם כמעט כל כלי שתוכל להעלות בדעתך.

הפרוטוקול שבו אני מתמחה ואיתו אני עובד כבר למעלה מעשרים שנה, נקרא בשם פרוטוקול M.I.D.I, שהוא ראשי תיבות של Musical Instrument Digital Interface, או בתרגום ללשון הקודש, 'מתאם דיגיטלי לכלי נגינה'.

איך זה עובד…
כאשר מדובר בעיבוד טקסט, המחשב משתמש בפרוטוקול ASCII, שבו מקוּדדים האותיות והסימנים שעל מקלדת המחשב, לשפה שאנו יכולים להבין.
כאשר אנו מקלידים את האות א', מעבד קטן המצוי בתוך המקלדת שולח למעבד המרכזי של המחשב מחרוזת של מספרים בינריים, המודיעה לו שכרגע נלחץ המקש א'. כך לגבי כל אותו וכל סימן שיש להם מחרוזת בינרית משלהם.
אותה אות מופיעה על הצג, ונשמרת בזיכרון המחשב.

אותו עיקרון מתקיים כאשר מדובר במוזיקה, רק שלהבדיל ממקלדת האותיות והמספרים, המקלדת המוזיקלית – מדברת בשפת ה M.I.D.I, שחלק מההוראות שלה מייצגים תווים מוזיקליים כמו דו רה מי, וחלקם מייצגים הוראות בקרה המורות לכרטיס הקול או לסינתסייזר מה לעשות עם אותם תווים. לדוגמה : "לכופף" את הצליל / להוסיף לו ויברציה – ולשלוט במאפיינים רבים אחרים שלו כמו "צבע הצליל", שינויי עוצמה לאורך ציר הזמן ורבים אחרים.

בטכנולוגיה זו, בכל כלי נגינה דיגיטלי כמו אורגן, סינתסייזר – ואף בכלים כמו תופים אלקטרוניים, כלי נשיפה דיגיטליים ועוד, מתקין היצרן מעבד, שעם כל לחיצה על קליד שולח אל יציאת ה MIDI או ה USB, את הקוד הבינרי של התו שנלחץ ואת סימני הבקרה, ובכך מאפשר לו "לדבר" עם מחשב או סינתסייזר אחר.

קבצי המידי קטנים באופן מפתיע ביחס לאיכות הצליל, מהסיבה שבקבצי מידי מדובר באוסף של תווים (דו רה מי וכו'), בדומה לאותיות בקבצי עיבוד תמלילים. להבדיל, קובץ של מוזיקה מוקלטת צורך כמות גדולה של זיכרון כדי לשמור את נתוני הגל אלפי פעמים בשנייה ולשחזר אותם בהשמעה.

המחשב, המחובר לסינתסייזר מקצועי, שולח לו את התווים ואת הוראות הנגינה במהירות עצומה לאורך כל השיר, והסינתסייזר מנגן את אותם תווים בצלילים שונים, בשישה עשר ערוצים שונים בו זמנית. הנפח של הצליל דומה לכאילו שעשרה מוזיקאים או יותר מנגנים יחד, כל אחד את התפקיד שלו, מכוונים, מדויקים.
ביחד, הם בעצם מנגנים ומתפקדים כתזמורת ווירטואלית עשירה, הכוללת את כל כלי הנגינה הנחוצים להפקה מוזיקלית ברמה הגבוהה ביותר.

בנוסף ליכולת של המערכת שאיה אנו עובדים לנגן את העיבודים בשלמותם, היא מאפשרת להכניס את מילות השירים לתוך הקובץ, לתזמן אותן ולהציג אותן בחלון נפרד אותו אנו מציגים לקהל.

מערכת המוזיקה שלנו, המלווה אותנו במהלך האירוע, חכמה, איכותית ומפנקת, עם איכויות מוזיקליות והנדסת אנוש מוקפדת שהופכות את השירה לחוויה מיוחדת. הסאונד נשמע חי ואיכותי, ואנו מתאימים את הסולמות לקולות של האורחים השרים בטבעיות, ללא מאמץ, ללא חריקות וזיופים, בנוחות ובאופן מיטבי.

צפייה בוידאו תאפשר לך להתרשם מאיכות הצליל שאני מפיק מהסינתיסייזר בהופעות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *